Jak działa bezpośrednia likwidacja szkód? Ubezpieczenie BLS w praktyce.

Ostatnia aktualizacja: 10 sierpień 2021

Choć ubezpieczenie OC musi posiadać każdy właściciel samochodu, to skrót BLS dla wielu osób wciąż z niczym się nie kojarzy. Przede wszystkim jest to rozwiązanie dla wszystkich, którzy zostali poszkodowani w wypadku komunikacyjnym. Bezpośrednia Likwidacja Szkody pozwoli bowiem uniknąć wielu formalności.

BLS, czyli Bezpośrednia Likwidacja Szkód

Mimo że system BLS działa już od kwietnia 2015 roku, to wciąż słyszało o nim stosunkowo niewiele osób. A jest to rozwiązanie, które w znaczący sposób może ułatwić życie. Bezpośrednia Likwidacja Szkody to opcja skierowana dla wszystkich ludzi, którzy padli ofiarą wypadku komunikacyjnego. Za jego sprawą nie musimy już po odszkodowanie zgłaszać się do nieznanego nam ubezpieczyciela sprawcy. Jeżeli tylko nasza firma oferuje taką usługę – możemy poinformować ich o zdarzeniu bezpośrednio i nie martwić się formalnościami. W takiej sytuacji to nasza firma ubezpieczeniowa odpowiedzialna będzie za zapoznanie się z dokumentacją ( w tym z oświadczeniem z kolizji ), sporządzenie kosztorysu, a finalnie także wypłatę odszkodowania. Jest to rozwiązanie, które na pierwszym miejscu stawia klienta i jego komfort. Od wielu lat sprawdza się ono w większości europejskich miast, dlatego również sporo polskich spółek zdecydowało się na wprowadzenie takiego systemu.

Zalety korzystania z BLS

Bezpośrednia Likwidacja Szkód niesie dla osób poszkodowanych szereg korzyści. Przede wszystkim nie musimy weryfikować oraz docierać do firmy, w której ubezpieczony był sprawca zdarzenia. Jest to dla nas obca spółka, z którą nic nas nie wiąże. Z pewnością łatwiej będzie nam się porozumieć z naszym osobistym ubezpieczycielem. Poza tym, że nasz komfort zdecydowanie wzrośnie, to możemy mieć pewność, że firmie będzie zależało na utrzymaniu pozytywnych relacji z nami. W związku z tym możemy liczyć na szybszą wypłatę odszkodowania. Co więcej, kwota, którą otrzymamy, może również okazać się wyższa. Nasz ubezpieczyciel będzie bowiem w stanie obiektywnie wycenić wartość poniesionych przez nas szkód. Jeżeli zgłosilibyśmy się bezpośrednio do towarzystwa sprawcy, musielibyśmy mieć na uwadze, że będą oni działać przede wszystkim na korzyść własną. Nieuczciwe praktyki oraz tendencja do zaniżania wypłacanych świadczeń to powszechnie znane metody oszczędzania pieniędzy. Z pewnością również w takich sytuacjach zależy nam na jak najszybszym, a także jak najmniej stresującym załatwieniu sprawy. BLS wydaje się zatem strzałem w dziesiątkę. Wybór takiego rozwiązania pozwoli możliwie najsprawniej rozwiązać cały proces ubiegania się o odszkodowanie.

Czy każdy poszkodowany może skorzystać z BLS?

Niestety istnieją pewne ograniczenia, które mogą uniemożliwić nam skorzystanie z tego rozwiązania. Bezpośrednia Likwidacja Szkód to opcja dostępna tylko w momencie, w którym uszczerbku doznały wyłącznie pojazdy. Tak zwane szkody osobowe, czyli sytuacje, w których poszkodowani zostali również ludzie, nie mogą zostać pokryte przez ubezpieczenie BLS. Wypadek, który miał miejsce poza granicami Polski, również dyskwalifikuje do wyboru tego rozwiązania. Z tradycyjnej metody ubiegania się o odszkodowanie będziemy musieli skorzystać w przypadku, jeżeli szkody zostały wycenione na więcej niż 30 000 złotych. Również jeżeli w wypadku brały udział więcej niż dwa samochody, skorzystanie z Bezpośredniej Likwidacji Szkody jest niemożliwe.

Na jakich warunkach działa ubezpieczenie BLS?

Nie wszystkie firmy należą do tego programu i w związku z tym mogą pojawić się pewne komplikacje. Z pewnością najpierw musimy się upewnić, czy nasze towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje taką usługę. Jeżeli tak, wówczas musimy dopytać się o możliwość skorzystania z tej opcji. Niestety u niektórych ubezpieczycieli warunkiem koniecznym jest, aby towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy także było częścią programu BLS. Bezpośredni kontakt z przedstawicielem spółki z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości. Konsultant odpowie na nasze pytania, poinformuje o możliwości skorzystania z ubezpieczenia BLS i pokieruje, co robić dalej.

BLS a zaniżone odszkodowanie

Nasze towarzystwo ubezpieczeniowe w ramach Bezpośredniej Likwidacji Szkody jest zobowiązane wypłacić wyłącznie bezsporną kwotę odszkodowania. Jest to suma, która bezpośrednio wynika ze sporządzonego przez nich kosztorysu. Co jednak w przypadku, kiedy nie będziemy zgadzać się z wypłaconą kwotą? Niestety musimy mieć na uwadze, że również taka przykra niespodzianka może nas spotkać. W takim przypadku musimy pamiętać, że pełną winę za spowodowanie wypadku ponosi sprawca. Jeżeli był on ubezpieczony, to w jego imieniu za szkodę odpowiada towarzystwo ubezpieczeniowe. Oznacza to dla nas, że przysługuje nam odwołanie się od wypłaconej nam kwoty odszkodowania, jednak trzeba je już kierować bezpośrednio do ubezpieczyciela sprawcy. Nie ma znaczenia, jaki sposób rozliczenia szkody wybierzemy – w każdej sytuacji mamy możliwość upominać się o swoje prawa. Musimy tylko pamiętać, że niezależnie od tego, czy będziemy wystosowywać reklamację, czy zechcemy złożyć pozew do sądu – musimy kierować go wyłącznie przeciwko ubezpieczycielowi sprawcy.

Podobne wpisy
Jeśli masz pytania to zapraszamy do kontaktu pod ogólnokrajowym numerem infolinii
Koszt za minutę wg. stawek operatora
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.