Jak napisać oświadczenie kolizji

Ostatnia aktualizacja: 30 sierpień 2020

Spisanie przebiegu kolizji jest pierwszym etapem starania się o odszkodowanie. Jest to pisemny dokument, w którym sprawca zdarzenia drogowego przyznaje się do winy. Najlepiej sporządzić go jak najszybciej, jednak maksymalny czas na zgłoszenia szkody wynosi 2 lata. Poniżej znajdziecie krótką instrukcję, jak szybko i poprawnie napisać odpowiednie oświadczenie.

Na początku powinniśmy odróżnić wypadek od kolizji drogowej. Podczas wypadku koniecznie jest wezwanie na miejsce zdarzenia policji i zaczekanie ze wszystkimi działaniami na ich przyjazd. Pod żadnym pozorem nie przestawiamy samochodów oraz nie zabieramy rzeczy z miejsca zdarzenia. Podczas wypadku wzywana jest również karetka, ponieważ w skutek zderzenia pojawilisię ranni lub/i ofiary śmiertelne.

Kolizja natomiast to zdarzenie, w którym nikt nie ucierpiał. Doszło do uszkodzenia pojazdów, jednak szkody zwykle nie są poważne. Bez obaw możemy przestawiać samochody i zebrać przedmioty z miejsca stłuczki. Jeżeli między kierowcami doszło do porozumienia, nie mamy obowiązku wzywania policji. W tym momencie przechodzimy do napisania oświadczenia kolizji drogowej, aby ubezpieczyciel mógł sprawniej wypłacić odszkodowanie z polisy OC kierowcy, z którego winy doszło do wypadku.  Jeżeli jednak nie mamy pewności, kto jest sprawcą, lub kierowcy nie chcą polubownie podpisać oświadczenia, wezwanie policji na miejsce zdarzenia będzie niezbędne.

Wartomieć wcześniej przygotowane odpowiednie zaświadczenie i wozić je w schowku samochodowym.Jeżeli jednak nie jesteśmy odpowiednio przygotowani, to możemy szybko sporządzić odpowiedni dokument na miejscu.

Najważniejsze informacje znajdujące się w zaświadczeniu:

  1. Wszystkie dane uczestników kolizji (seria dowodu, nr i seria posiadanego prawo jazdy poszkodowanego i sprawcy)
  2. Wszystkie informacje na temat wypadku (data, miejscowość, godzina, ulica)
  3. Dane pojazdów (numery rejestracyjne, marka, model)
  4. Dane ubezpieczalni, nr polisy i okres ubezpieczenia.
  5. Dane poszkodowanego kierowcy (marka samochodu, nr rejestracyjny, dane kierowcy, dane z prawa jazdy)
  6. Informacja, że sprawca wypadku przyznaje się do winy.

Następnie opisujemy przebieg kolizji. W pierwszej kolejności opisujemy dokładnie uszkodzenia samochodów obu kierowców oraz wszystkich przedmiotów, które uległy zniszczeniu. Warto opisać okoliczności kolizji, takie jak np. aktualna pogoda, znaki drogowe i sygnalizacja świetlna. Możemy przygotować również rysunek przedstawiający zdarzenie lub, jeżeli mamy możliwość, zrobić kilka zdjęć. Gdy do wypadku doszło na parkingu, konieczne jest zawarcie takiej informacji w oświadczeniu (zamiast obowiązujących znaków, działa wtedy zasada prawej ręki).

Jeżeli na miejscu byli świadkowie naszego zdarzenia, dołączamy do dokumentu ich dane, takie jak imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, nr telefonów oraz podpisy. Mogą oni okazać się niezwykle pomocni, gdyby sprawca wypadku zaczął mieć wątpliwości lub zaczął mataczyć.

Z naszego oświadczenia musi jasno wynikać, że sprawca wypadku przyznaje się do winy. Warto używać stwierdzeń takich jak „ spowodowałem kolizję” lub „jestem sprawcą stłuczki”. Ubezpieczyciel nie może mieć żadnych wątpliwości, czytając gotowe oświadczenie, czy kierowca przyznaje się do winy.

Jeżeli stłuczka nie była groźna, a uszkodzeniu uległy jedynie pojazdy, następnym etapem po sporządzeniu oświadczenia może być skontaktowanie się z ubezpieczycielem w celu uzyskania BLS – Bezpośredniej Likwidacji Szkody od Polskiej Ibzy Ubezpieczeń. Dzięki temu odszkodowanie zostanie szybciej wypłacone, a ubezpieczyciel we własnym zakresie rozliczy się z towarzystwem sprawcy. Jednak nie wszystkie firmy oferują takie usługi, a  warunkiem koniecznym do uzyskania BLS jest przede wszystkim:

- mała szkoda

- konieczność uczestnictwa tylko dwóch pojazdów w kolizji

- stłuczka miała miejsce tylko i wyłącznie na terenie Polski,

Korzyści płynące z BLS to pokrycie kosztów holowania, wydanie samochodu zastępczego dla poszkodowanego, pokrycie opłat parkingów strzeżonych oraz dodatkowe badania techniczne pojazdów.

Jeżeli jednak skorzystanie z takiej usługi jest niemożliwe, należy zgłosić sprawę bezpośrednio do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy stłuczki.

Ostatnim etapem przed wypłaceniem odszkodowania jest wysłanie przezubezpieczyciela pisma do sprawcy wypadku w celu potwierdzenia przebiegu stłuczki.

Podobne wpisy
Jeśli masz pytania to zapraszamy do kontaktu pod ogólnokrajowym numerem infolinii
Koszt za minutę wg. stawek operatora
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.