Samochód zastępczy z OC sprawcy – jak uzyskać?

Ostatnia aktualizacja: 30 sierpień 2020

Życie, w tym również życie kierowcy, lubi płatać figle. Każdemu z nas może przydarzyć się nieszczęśliwa kolizja drogowa, w wyniku której nasz samochód znajdzie się w warsztacie i nie będziemy mogli z niego przez dłuższy czas korzystać. Co wtedy zrobić? Spokojna głowa, w prosty sposób możemy uzyskać auto zastępcze z polisy ubezpieczeniowej OC osoby, będącej głównym sprawcą kolizji. Przeczytaj, jak dokładnie to zrobić.

Kiedy możesz uzyskać samochód zastępczy z OC sprawy?

Kiedy uczestniczyłeś w kolizji i twoje auto zostało zniszczone przez innego kierowcę, to masz prawo wynająć pojazd zastępczy w ramach OC sprawy kolizji drogowej. Pojazd taki możesz bez problemu wypożyczyć, gdy twój samochód został uszkodzony lub zniszczony i nie możesz się nim poruszać. Istotną kwestią jest także to, czy nie posiadasz żadnego innego auta, którego mógłbyś używać.

Nie przejmuj się tym, czy wykorzystane przeciwko tobie będzie to, że masz dostęp do komunikacji publicznej (tramwaj, autobus, pociąg, bus), czy też nie. Jeśli     w życiu codziennym używałeś auta, to przysługuje ci prawo do wynajęcia samochodu zastępczego.Towarzystwo ubezpieczeniowe będzie musiało zapłacić za cały okres, kiedy będziesz go użytkował.

Uzyskanie samochodu zastępczego z OC sprawy – pierwsze kroki

Pierwsza rzecz, jaką koniecznie musisz zrobić po kolizji to skontaktowanie się z biurem obsługi klientów wypożyczalni. Następnie należy bezzwłocznie przygotować oświadczenie o kolizji.. Zbierz, jak najwięcej dokumentów – wykonaj fotografie samochodów po zdarzeniu, zgraj film z kamery w samochodzie (o ile takową posiadasz), zbierz numery telefonów do świadków zdarzenia itd. Na sam koniec poinformuj koniecznie ubezpieczyciela i najemcy o kolizji. Wystarczyć tutaj powinno tylko przedzwonienie na infolinię wypożyczalni, by kwestią kontaktu z ubezpieczycielem zajęli się pracownicy firmy

Auto zastępcze z OC sprawcy – na jak długo nam przysługuje?

To pytanie, które stawia sobie wielu tych, których auta zostały unieruchomione z powodu kolizji drogowej wywołanej przez innego użytkownika drogi. Na początek pamiętaj, aby jak najprędzej po kolizji zgłosić ubezpieczycielowi, że potrzebujesz koniecznie samochodu zastępczego. Najlepiej zrób to w tym samym momencie, w którym zgłaszasz zaistniałą szkodę. Auto zastępcze powinniśmy uzyskać w bardzo szybkim czasie.

Ważne jest to, że ubezpieczyciel nie ma prawa odmówić ci zapłacenia za samochód zastępczy w momencie, gdy twoje auto oczekuje w kolejce w warsztacie lub mechanicy czekają na części. Takie działanie jest po prostubezprawne. Niestety wielu ubezpieczycieli dąży do zminimalizowania kosztów wynajmu samochodu zastępczego, dlatego dobrze jest znać swoje prawa i jasno stawiać sprawę.

A gdzie wynająć samochód zastępczy? Takie automożesz wynająć w dowolnej wypożyczalni – ubezpieczyciel nie może nam jej wskazać ani określić wysokości stawek wynajmu. Klasa wypożyczonego auta musi jedynie odpowiadać klasie uszkodzonego pojazdu, będącego w naprawie.

Kiedy auto zastępcze z OC może nie zostać przyznane?

Odpowiedź negatywną w sprawie samochodu zastępczego możesz otrzymać wtedy, kiedy posiadasz możliwość skorzystania z innego auta. Musi ono spełniać jednak pewne standardy i przede wszystkim musi być tak samo użyteczne i sprawne, co ewentualny samochód, który otrzymałbyś w zastępstwie.

Z odmową możesz także spotkać się wówczas, kiedy zawnioskujesz o model samochodu droższy i zaliczający się do zdecydowanie wyższej klasy niż ten, który został uszkodzony podczas kolizji.

Podobne wpisy
Jeśli masz pytania to zapraszamy do kontaktu pod ogólnokrajowym numerem infolinii
Koszt za minutę wg. stawek operatora
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.