Jak otrzymać wysokie odszkodowanie z OC sprawcy?

Ostatnia aktualizacja: 04 październik 2020

Niestety, o wypadek na drodze jest stosunkowo łatwo. Wystarczy jeden nieprzemyślany ruch i stłuczka gotowa. Nieco trudniej niestety bywa, jeżeli chodzi wypłatę odszkodowania, które pokryłoby wszystkie poniesione przez nas szkody. Jest jednak i na to kilka sposobów, o których warto pamiętać.

Udokumentuj zdarzenie

Wskazanie osoby odpowiedzialnej za wypadek komunikacyjny, to pierwsze zadanie, które będziemy mieli do wykonania po całym zdarzeniu. Jeżeli sytuacja jest bezsporna, a wina oczywista dla obu stron – wystarczy sporządzić oświadczenie opisujące wypadek oraz rodzaj poniesionych szkód. Przyda się też kilka zdjęć na potwierdzenie wiarygodności takiego dokumentu.

Sytuacja staje się bardziej skomplikowana, kiedy żadna z osób nie poczuwa się do winy. W takim momencie konieczne będzie wezwanie funkcjonariusza, który rozstrzygnie spór. Warto również zebrać numery do świadków, ponieważ ich zeznania mogą być również bardzo pomocne w ustaleniu winy.

Poinformuj ubezpieczyciela

Czas działa na twoją korzyść, więc im szybciej zgłosisz firmie ubezpieczeniowej sprawcy zaistniałą szkodę, tym szybsza będzie ich reakcja, a co za tym idzie – szybciej otrzymasz odszkodowanie i pozbędziesz się usterki. Teoretycznie na zgłoszenie zdarzenia mamy trzy lata (i aż 20 lat, kiedy wyrządzona nam szkoda wynikała z popełnienia przestępstwa). Jednak im później, tym większe podejrzenia wzbudzamy, a ubezpieczyciel może nawet pomyśleć, że umyślnie chcieliśmy zwiększyć rozmiar szkody. Zwłaszcza że zawiadomienie firmy ubezpieczeniowej nie przysporzy nam większych trudności. Możemy to zrobić telefonicznie, nawet z miejsca zdarzenia. Jednak szczególnie polecane jest złożenie takiego formularza przez internet, gdzie będziemy mieli również możliwość załączenia całej zebranej przez nas dokumentacji.

Warto skorzystać z BLS

BLS, czyli Bezpośrednia Likwidacja Szkody, to system, który ułatwi i usprawni nam proces otrzymania odszkodowania. Zakłada on, że wypłatą rekompensaty czy bezpośrednią naprawą samochodu zajmie się nasze towarzystwo ubezpieczeniowe, a my nie będziemy musieli składać wniosku o odszkodowanie do nieznanej nam firmy, w której ubezpieczony był sprawca wypadku. Nie będziemy również musieli się martwić, że trafimy na spółkę, która zaniży naszą rekompensatę. Wszelkimi formalnościami zajmie się w naszym imieniu nasz ubezpieczyciel. Nie każda firma ubezpieczeniowa oferuje taką usługę, jednak w razie takiej możliwości, warto z niej skorzystać. Należy tylko pamiętać, że BLS jest dostępne wyłącznie w przypadku kolizji dwóch samochodów, w której nie została poszkodowana żadna osoba.

Rozważ naprawę bezgotówkową

Przystanie na to, aby to towarzystwo ubezpieczeniowe bez naszej ingerencji naprawiło pojazd, pokrywając przy tym wszelkie koszty, może często być najlepszym i najmniej stresującym rozwiązaniem. Wówczas ubezpieczyciel odbiera od nas samochód i przewozi do zakładu naprawczego, z którym współpracuje. Pojazd musi zostać doprowadzony do stanu sprzed kolizji. Warto pamiętać, że kiedy nasze prywatne auto będzie pozostawało w naprawie, na koszt towarzystwa ubezpieczeniowego możemy wypożyczyć także samochód zastępczy. Musimy jednak odpowiednio uzasadnić, dlaczego jest on nam niezbędny do wykonywania codziennych obowiązków.

Zaniżone odszkodowanie? Masz prawo się odwołać!

Szacuje się, że bardzo duża liczba odszkodowań opiewa na zbyt niskie kwoty i nie pokrywa w całości kosztów naprawy pojazdu. Ubezpieczyciele liczą na większe oszczędności, a poszkodowani często nie znają przysługujących im w takich sytuacjach praw. Warto jednak wiedzieć, że odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela jest jak najbardziej możliwe, a co najważniejsze – jest ono całkowicie darmowe. Jest to więc sytuacja, w której nie możemy już nic stracić, a tylko zyskać! Odwołanie tego typu warto poprzeć odpowiednimi załącznikami, aby było ono bardziej wiarygodne. Możemy zatem dodać do niego opinię niezależnego, powołanego przez nas rzeczoznawcy czy dołączyć rachunki lub faktury, przedstawiające realny, poniesiony przez nas koszt naprawy.

Sprzedaż odszkodowania może się opłacić

Na rynku znajdziemy firmy skupujące zaniżone odszkodowania. Takie przedsiębiorstwo wyznaczy swojego rzeczoznawcę, który oszacuje całkowity koszt poniesionych przez nas strat. Na podstawie jego opinii firma zaoferuje nam dopłatę konkretnej sumy do uzyskanej przez nas wcześniej rekompensaty. Co najważniejsze, firmy te działają niemal błyskawicznie, a my nie będziemy musieli oczekiwać długich tygodni czy nawet miesięcy na decyzję ubezpieczyciela. Zyskamy gotówkę, zaoszczędzimy czas, a dodatkowo unikniemy ewentualnych nerwów i stresu.

Podobne wpisy
Jeśli masz pytania to zapraszamy do kontaktu pod ogólnokrajowym numerem infolinii
Koszt za minutę wg. stawek operatora
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.