Baza danych ufg – czym jest?

Ostatnia aktualizacja: 14 kwiecień 2021

Każdy kierowca z pewnością słyszał o Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Być może nie każdy jednak wie, że UFG gromadzi informacje na temat polis oraz szkód komunikacyjnych, do których dostęp może mieć wiele podmiotów. 

 

UFG baza – jakie dane gromadzi?

Jest to bardzo cenne narzędzie, przydatne zarówno kierowcom, jak i ubezpieczycielom. W bazie danych UFG znajdziemy informacje takie jak:

- nazwa ubezpieczyciela

- imię nazwisko, adres i PESEL ubezpieczonego lub nazwa firmy, adres siedzimy oraz numer regon

- data zawarcia umowy, okres ubezpieczenia, data rozwiązania umowy

- marka pojazdu, numer rejestracyjny, numer VIN lub numer nadwozia

Jeżeli uczestniczyliśmy w wypadku komunikacyjnym, który skutkował wypłatą odszkodowania z OC, to również w bazie UFG znajdziemy szczegółowe informacje dotyczące tego zdarzenia: datę i miejsce zdarzenia, rodzaj szkody, dane osób uczestniczących w zdarzeniu, datę zgłoszenia wniosku o odszkodowanie czy też wysokość wypłaconego świadczenia. Podobne dane znajdziemy również w przypadku wydarzeń, w których ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie z AC.

Skąd pochodzą informacje do bazy UFG?

Każdy zakład ubezpieczeń ma obowiązek przekazywania Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu takich danych. Dzięki ich współpracy baza UFG gromadzi informacje na temat ponad 400 milionów polis. Na bieżąco dostarczane są dane dotyczące zarówno nowych, jak i odnowionych umów. Natomiast wszelkie informacje o wypadkach komunikacyjnych muszą zostać zgłoszone do UFG w przeciągu siedmiu dni. W ten sposób do bazy trafiają dane o zgłoszonych wnioskach o wypłatę odszkodowania, a także kwotach wypłaty odszkodowania lub ewentualnej odmowie.

Kto ma dostęp do bazy UFG?

Zgodnie z artykułem 104 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych dostęp do bazy mają:

- poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych – uzyskują oni dostęp do ubezpieczenia OC sprawcy, nie będą jednak mieli wglądu do jego danych osobowych, chyba że przedstawią interes prawny;

- Rzecznik Praw Obywatelskich;

- organ nadzoru, zakład ubezpieczeń, Rzecznik Ubezpieczeń, Polska Izba Ubezpieczeń;

- Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych – wyłącznie dane dotyczące ubezpieczenia OC;

- sąd, prokuratura, policja, CBA lub ABW – jeżeli dane są niezbędne w toczącym się postępowaniu.

Baza OC Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Baza UFG jest bardzo dobrym i praktycznym rozwiązaniem dla wszystkich osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Sytuacje na drodze bywają różne. W emocjach sprawca może uciec z miejsca zdarzenia czy nawet unikać podania numeru swojej polisy. Właśnie w takich przypadkach z pomocą przychodzi nam Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego baza OC. W prosty i szybki sposób możemy za pośrednictwem strony internetowej Funduszu wyszukać informacje o polisie sprawcy, wpisując jego numer rejestracyjny lub VIN. Dzięki takiemu rozwiązaniu dowiemy się, czy sprawca w ogóle ma wykupioną polisę OC, a jeżeli tak, to w jakiej firmie. To pozwoli nam szybko zgłosić firmie ubezpieczeniowej sprawcy informację o zaistniałym zdarzeniu.

Baza UFG korzyścią dla ubezpieczycieli

Na wszystkich danych zgromadzonych w bazie bez wątpienia korzystają także sami ubezpieczyciele. Dzięki nim będą mogli szybko weryfikować klientów i rozpoznawać potencjalnych oszustów. Mając także dostęp do historii ubezpieczenia i wypadków komunikacyjnych, mogą obliczyć adekwatną składkę dla poszczególnych osób. A w oparciu o większe zbiory dokonują skutecznej analizy rynku ubezpieczeń.

Sprawdź przebieg własnego ubezpieczenia

Zakładając konto na stronie UFG i logując się do ich bazy, sami możemy wygenerować własny przebieg ubezpieczenia OC i AC. W raporcie otrzymamy informację o polisach, wypłaconych odszkodowaniach czy spowodowanych szkodach. Możemy wybrać jedną z dwóch opcji – wygenerować raport obejmujących ostatnie 5 lat lub zdecydować się na pełną historię zgromadzoną przez UFG. Taki dokument będzie dla nas szczególnie pomocny, zwłaszcza gdy od ubezpieczyciela chcielibyśmy uzyskać zniżkę za bezszkodową jazdę.

Podobne wpisy
Jeśli masz pytania to zapraszamy do kontaktu pod ogólnokrajowym numerem infolinii
Koszt za minutę wg. stawek operatora
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.