POLSKIE BIURO UBEZPIECZYCIELI KOMUNIKACYJNYCH – KIEDY POMOŻE?

Ostatnia aktualizacja: 13 maj 2021

Wypadki chodzą po ludziach także poza granicami naszego kraju. Warto jednak wiedzieć, że w takich sytuacjach możemy liczyć na pomoc Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.Z ich wsparciem będziemy mogli skutecznie ubiegać się o uzyskanie odszkodowania.

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych – czym jest i jakie ma zadania?

Wszystkie firmy ubezpieczeniowe, które w sprzedaży oferują polisy OC, stają się automatycznie członkami Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Przynależność ta jest obowiązkowa i automatyczna. Zachodzi z momentem uzyskania pozwolenia na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej. Do PBUK przynależą zarówno firmy mające swoją siedzibę w Polsce, jak i poza jej granicami.

Zadania Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wyznacza ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. PBUK przede wszystkim:

- wystawia dokumenty ubezpieczeniowe, ważne również w innych państwach;

- w porozumieniu z biurami narodowymi z zagranicy zawiera umowy o uznawaniu dokumentów ubezpieczeniowych;

- likwiduje szkody spowodowane na terytorium Polski przez osoby, które mają zarejestrowany pojazd poza granicami naszego kraju;

- ustala wzory i ewidencjonowanie dokumentów ubezpieczeń granicznych.

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Gwarancyjnych jako ośrodek informacji

PBUK, obok UFG, jest jednym z dwóch ośrodków informacji w Polsce. Gromadzi on i udostępnia dane pozyskane z zagranicznych ośrodków. Są to informacje dotyczące przede wszystkim zakładów ubezpieczeniowych spoza Polski, jak również ich reprezentantów w naszym kraju. Cała lista zakładów i reprezentantów dostępna jest na stronie internetowej. PBUK wszelkich informacji udziela nieodpłatnie.Możemy ich szukać drogą internetową: za pośrednictwem formularzy znajdujących się na stronie lub mailowo. Dostępny jest także kontakt telefoniczny lub korespondencyjny.

W jakich sytuacjach zwrócić się do Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych?

Wypadek na terenie Polski

Zdarzył nam się wypadek spowodowany przez obcokrajowca lub osobę, której samochód zarejestrowany jest w innym kraju? Jeżeli wina ewidentnie nie leży po naszej stronie, musimy podjąć pewne kroki, aby dochodzić odszkodowania. Przede wszystkim na początku najlepiej będzie pisać markę i numer rejestracyjny pojazdu. Jeżeli sprawca posiada Zieloną Kartę, wówczas należyzanotować numer i nazwę ubezpieczyciela. Następnie, za pośrednictwem Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, musimy zorientować się, czy ubezpieczyciel sprawcy posiada swojego reprezentanta w Polsce. Jeżeli tak, zgłaszamy takiej firmie bezpośrednio fakt zaistniałej szkody. Jeżeli nie – nie mamy się o co martwić. Wystarczy, że szkodę zgłosimy w jednej z placówek Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń S.A. lub Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta S.A. Są to towarzystwa ubezpieczeniowe, które zajmą się likwidacją naszej szkody, ale także poinformują Biuro Narodowe kraju sprawcy o zaistniałej sytuacji.

Wypadek poza granicami Polski

Jeżeli zostaliśmy poszkodowani za granicą, ścieżka postępowania będzie bardzo podobna. Koniecznie musimy zanotować markę samochodu, jej numer rejestracyjny, bardzo istotne będą również szczegółowe dane ubezpieczyciela sprawcy. Wówczas możemy zgłosić szkodę bezpośrednio do ubezpieczyciela sprawcy, jeżeli nie utrudnia nam tego bariera językowa. W innym przypadku odszukujemy za pośrednictwem PBUK reprezentanta danego ubezpieczyciela w Polsce i zgłaszamy się bezpośrednio do niego.

W natłoku emocji nie sprawdziliśmy nazwy ubezpieczyciela sprawcy? Na szczęście nic straconego! Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych udostępnia na swojej stronie formularz stanowiący zapytanie o ubezpieczyciela sprawcy szkody. Po podaniu daty i kraju zdarzenia, a także numeru rejestracyjnego, marki oraz kraju pochodzenia pojazdu możemy liczyć na to, że PBUK pomoże nam w ustaleniu danych.

Wyjazd za granicę – o tym musisz pamiętać

Na zagraniczne wakacje wybierasz się samochodem? Poza spakowaniem niezbędnych rzeczy, nie możesz zapomnieć o dopatrzeniu pewnych formalności. Niektóre państwa wymagają Zielonej Karty. Jest do dokument zaświadczający o tym, że posiadamy wykupione ważne ubezpieczenie OC. Do takich krajów zaliczamy między innymi Bośnię i Hercegowinę, Albanię, Czarnogórę, Izrael, Ukrainę czy Białoruś. Towarzystwa ubezpieczeniowe często wydają Zieloną Kartę nieodpłatnie, jednak trzeba złożyć odpowiedni wniosek o jej przyznanie.Co prawda, przejeżdżając wyłącznie przez kraje Unii Europejskiej, będzie nam wystarczyć ważna polisa OC. Dzieje się tak za sprawą Porozumienia Wielostronnego, zawartego w ramach systemu Zielonej Karty.Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, razem z 33. innymi krajami, należą do wspomnianego Porozumienia Wielostronnego.

Podobne wpisy
Jeśli masz pytania to zapraszamy do kontaktu pod ogólnokrajowym numerem infolinii
Koszt za minutę wg. stawek operatora
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.