Za co można stracić prawo jazdy ?

Ostatnia aktualizacja: 07 czerwiec 2021

Czy wiecie, że średnio ponad 60 tysięcy osób rocznie traci w Polsce w prawo jazdy, a liczba ta stale się zwiększa? Wyjaśniamy, czego przede wszystkim należy unikać, aby nie zasilić tego grona. Oto lista wykroczeń, za które policjant ma prawo odebrać nam ten dokument. 

Za co można stracić prawo jazdy na trzy miesiące?

Na okres trzech miesięcy funkcjonariusz może zabrać nasze prawo jazdy tylko i wyłącznie w dwóch przypadkach.

Zbyt szybka jazda w terenie zabudowanym

Za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h niż dopuszczalna prędkość na terenie zabudowanym, poza odebraniem prawa jazdy na trzy miesiące, trzeba się także liczyć z 500-złotowym mandatem oraz 10 punktami karnymi. Po zatrzymaniu prawa jazdy mamy jeszcze możliwość prowadzenia samochodu przez jedną dobę. Co się dzieje jednak w sytuacji, kiedy na tak znaczącym przekroczeniu prędkości złapie nas fotoradar? Wówczas Straż Miejska lub Inspekcja Transportu Drogowego musi zidentyfikować nas na zdjęciu. Jeżeli będziemy poprawnie rozpoznani, taka informacja zostanie wysłana do Urzędu Miasta. Wówczas wydadzą oni rozporządzenie o zatrzymaniu prawa jazdy, a my zaraz po jego otrzymaniu musimy oddać nasz dokument. 

Nadmiarowa liczba pasażerów

Każdy pojazd ma w swoim dowodzie rejestracyjnym określoną maksymalną liczbę pasażerów. Zgodnie z prawem za każdą nadmiarową osobę możemy uzyskać 1 punkt karny oraz 100 złotych mandatu (wysokość kary w tym przypadku nie może jednak przekroczyć kwoty 500 złotych). Jeżeli natomiast przewozimy trzech nadmiarowych pasażerów lub więcej – wówczas musimy liczyć się z utratą prawa jazdy na trzy miesiące. 

Za co można stracić prawo jazdy na lata?

Prowadzenie pod wpływem

Jeżeli tylko stężenie alkoholu we krwi przekroczy 0,2 promila, prowadzący pojazd w takim stanie może pożegnać się ze swoimi uprawnieniami na okres od pół roku do maksymalnie trzech lat. To jednak nie wszystko. W takim przypadku grozi nam również grzywna nawet do pięciu tysięcy złotych oraz 10 punktów karnych. Co w sytuacji, w której alkomat pokazuje więcej niż 0,5 promila? Tutaj kary automatycznie się zaostrzają, a kierowcy mogą pożegnać się z prowadzenie samochodu na minimum rok, a maksymalnie nawet na 15 lat! W związku z tym, że prowadzą pojazd w stanie nietrzeźwości, muszą się także liczyć nawet z karą ograniczenia lub pozbawienia wolności, grzywną oraz 10 punktami karnymi. W przypadku spowodowania kolizji drogowej pod wpływem alkoholu również można pożegnać się z prawem jazdy nawet na 15 lat. Spowodowanie wypadku z ofiarą śmiertelną sprawia, że tracimy możliwość prowadzenia dożywotnio.

Ponowna jazda w stanie nietrzeźwości

Odebranie prawa jazdy oraz kara grzywny nie spełniły swojej funkcji i kierowca ponownie zasiadł za kółkiem w stanie nietrzeźwości. Jak możemy się domyślić, w takim przypadku kary będą znacznie surowsze. Tutaj trzeba się już liczyć się z pozbawieniem wolności, a samo prawo jazdy można utracić na okres od 3 do 15 lat. Wszyscy ci, którzy po raz trzeci zostaną przyłapani na jeździe w stanie nietrzeźwości, muszą pożegnać się możliwością prowadzenia pojazdów do końca życia. 

Ucieczka z miejsca wypadku

Nieszczęśliwe wypadki chodzą po ludziach. Jednak w sytuacji, kiedy damy się ponieść emocjom i uciekniemy z miejsca zdarzenia, konsekwencje naszych czynów mogą być jeszcze gorsze. W takich okolicznościach możemy utracić nasze prawo jazdy na co najmniej trzy lata. W niektórych sytuacjach sąd wyszczególnia, których konkretnie pojazdów tyczy się kara. Zakaz może bowiem dotyczyć tylko samochodów, jak również wszystkich pojazdów, na które mamy uprawnienia. 

Kiedy można stracić prawo jazdy za punkty karne?

Nie ulega wątpliwości, że za przekroczenie dozwolonego limitu punktów karnych również można stracić prawo do kierowania pojazdem. Inne przepisy tyczą się jednak początkujących kierowców, a inne tych, którzy dłużej poruszają się na drodze. 

Nie minął rok od kiedy uzyskaliśmy prawo jazdy, a już zdążyliśmy zdobyć 20 punktów karnych? Wszystko zatem wskazuje na to, że utraciliśmy właśnie nasze prawo jazdy. Jedyną drogą do jego odzyskania jest ponowne zapisanie się i zdanie teoretycznego i praktycznego egzaminu.

Prawo jazdy mamy dłużej niż rok, a na naszym koncie zebrały się już więcej niż 24 punkty karne? Co prawda w takim przypadku nie tracimy możliwości jeżdżenia samochodem automatycznie. Otrzymujemy bowiem wezwanie na egzamin sprawdzający. Jeżeli przystąpimy do niego we wskazanym terminie, zdając część zarówno teoretyczną, jak i praktyczną, wówczas punkty karne ulegają wyzerowaniu, a my spokojnie możemy cieszyć się naszym prawem kierowania pojazdem. Sytuacja nieco się komplikuje, jeżeli do egzaminu nie podejdziemy w ogóle lub go nie zdamy. W takim przypadku prawo jazdy tracimy. Wówczas możemy próbować je odzyskać, zapisując się na egzamin teoretyczny i praktyczny. Co najważniejsze, do każdej z utraconych kategorii musimy zdawać osobny egzamin. Dobra wiadomość jest taka, że punkty karne nie są nam przydzielone na stałe i dokładnie po roku ulegają one przedawnieniu.

 

Podobne wpisy
Jeśli masz pytania to zapraszamy do kontaktu pod ogólnokrajowym numerem infolinii
Koszt za minutę wg. stawek operatora
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.