Co robić w przypadku kolizji drogowej?

Ostatnia aktualizacja: 19 kwiecień 2020

Chwila nieuwagi, sekunda rozkojarzenia, zmęczenie obniżające skupienie w czasie jazdy i…bach! przepis na stłuczkę gotowy. W takich sytuacjach nierzadko ponoszą nas emocje i puszczają nerwy, jednak warto pamiętać, że trudne choć najskuteczniejsze będzie zachowanie zimnej krwi. Nikt nie doprowadza do kolizji celowo i złośliwie, co warto też mieć na uwadze. Uspokojenie nerwów i postępowanie według wytycznych pozwoli sprawnie doprowadzić cały proces do końca i wyciągnąć odpowiednią lekcję na przyszłość.

Sprawdź, czy nie ma rannych

Pojęcia wypadku i kolizji często są używane zamiennie, choć niesłusznie. Różni je bowiem jedna dość znacząca kwestia. Jeżeli podczas tego przykrego zdarzenia na drodze kierowca lub któryś z pasażerów doznał jakichkolwiek obrażeń, wówczas mówimy o wypadku. Należy pamiętać, że w takiej sytuacji niezbędne jest wezwanie odpowiednich służb. Według kodeksu karnego wypadek jest już bowiem uznawany za przestępstwo.

Jeżeli jednak obeszło się bez rannych, a szkodę poniosły tylko i aż nasze pojazdy, wówczas wzywanie policji nie będzie konieczne. Dzięki temu zaoszczędzimy czas oraz nie narazimy się na otrzymanie mandatu czy punktów karnych. Istnieją jednak sytuacje, w których telefon po służby mundurowe będzie i w takim przypadku niezbędny. Musimy to zrobić, kiedy sprawca stłuczki:

  • pozostaje pod wpływem narkotyków lub alkoholu,
  • ucieknie z miejsca zdarzenia,
  • nie poczuwa się do winy lub odmawia okazania dokumentów lub podania swoich danych.

Odpowiednio zabezpiecz miejsce kolizji

Jeśli to możliwe, zjedź lub zepchnij samochód na pobocze, aby nie tarasować ruchu. Trzeba też koniecznie uprzątnąć ewentualne pozostałości po stłuczce z jezdni tak, żeby nie stanowiły zagrożenia dla innych kierowców i znacznie nie utrudniały im przejazdu.

Niezbędne będzie również włączenie świateł awaryjnych oraz ustawienie trójkąta ostrzegawczego. Warto pamiętać, że za nieoznaczenie miejsca kolizji grozi grzywna. Jeżeli zatem stłuczka miała miejsce w terenie zabudowanym, trójkąt ostrzegawczy umieszczamy do jednego metra za samochodem. W przypadku stłuczki poza obszarem zabudowanym odległość trójkąta od pojazdu wzrasta do 30–50 metrów. Ostatecznie, kiedy do stłuczki doszło na autostradzie, znak ostrzegawczy stawiamy około 100 metrów od pojazdów.

Wypełnij oświadczenie o kolizji drogowej

Wydrukowany formularz takiego oświadczenia warto wozić w samochodzie właśnie na wypadek tego typu nieprzewidywanych wydarzeń. Należy skrupulatnie wypełnić w nim wszystkie dane, ponieważ to na tej podstawie zostanie wypłacone odszkodowanie. Co jednak w sytuacji, kiedy nie zabezpieczyliśmy się na taką okoliczność i nie mamy przy sobie formularza? Otóż nic straconego! Oświadczenie można spisać na klasycznej kartce papieru, nie można tylko pominąć szczególnie istotnych danych. Należą do nich: imiona i nazwiska sprawcy oraz poszkodowanego wraz z numerem pesel i adresem zameldowania, szczegółowe dane pojazdów, informacje na temat ubezpieczenia OC wraz z numerami polis i nazwami ubezpieczycieli, dokładny opis, data i miejsce zdarzenia. Całość musi być oczywiście sygnowana podpisami obu kierowców.

W sytuacjach gdy ubezpieczyciel uchyla się od wypłacania całkowitego odszkowania, warto zapoznać się z ofertą dopłaty do zaniżonego odszkodowania oc

Podobne wpisy
Jeśli masz pytania to zapraszamy do kontaktu pod ogólnokrajowym numerem infolinii
Koszt za minutę wg. stawek operatora
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.