Odszkodowanie komunikacyjne – czym jest i kiedy się należy?

Ostatnia aktualizacja: 14 maj 2020

Komu może zostać wypłacone odszkodowanie?

Świadczenie to przysługuje osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych. Powinno ono rekompensować szkody zarówno materialne, jak i zdrowotne, jakie pokrzywdzeni ponieśli w wyniku tego przykrego zdarzenia. Co ważne, przysługuje ono każdemu, kto nie był bezpośrednim sprawcą wypadku. Jeżeli więc byliśmy pasażerami osoby odpowiedzialnej za tego typu incydent, to również możemy ubiegać się o odszkodowanie z jego polisy.

Warto pamiętać, że wypadek komunikacyjny, to nie tylko zderzenie dwóch lub więcej samochodów. Jeżeli będąc w pozycji pieszego lub osoby jadącej na rowerze, przydarzy ci się taka przykra sytuacja, w której zostaniesz potrącony przez auto, musisz wiedzieć, że i tobie będzie przysługiwał ten typ odszkodowania. W tych konkretnych przypadkach, zgodnie z artykułem 463 Kodeksu Cywilnego, z założenia to kierowca na zasadzie ryzyka ponosi odpowiedzialność za wypadek. Wyjątek stanowią trzy sytuacje – działanie siły wyższej, sprawcą zdarzenia jest osoba trzecia lub osoba poszkodowana – jednak to prowadzący pojazd musi udowodnić swoją niewinność, a nie poszkodowany.

Niestety, zdarzenia na drogach wiążą się często z ofiarami śmiertelnymi. Choć wszyscy jednogłośnie woleliby, aby tego typu skutki nie miały miejsca w ogóle, to statystyki są nieubłagane. W zeszłym roku na drogach zginęło niespełna trzy tysiące ludzi. Wszyscy krewni osób, które poniosły śmierć w tego typu wypadku, powinny także ubiegać się o odszkodowanie komunikacyjne.

Odszkodowania za szkody osobowe

W przypadku uszkodzeń samochodu sprawa wydaje się prosta. To rzeczoznawca samochodowy na podstawie analizy ocenia koszty poniesionej przez pojazd straty i przygotowuje kosztorys. Jak natomiast wycenić ludzkie zdrowie, życie czy uszczerbki na zdrowiu psychicznym? W sytuacjach tego typu sprawa wydaje się bardzo skomplikowana z czego wynikają też bardzo duże wahania w kwocie przyznawanych odszkodowań. Zgodnie z kodeksem cywilnym, osoby poszkodowane w wypadkach mogą ubiegać się o:

  • zwrot kosztów leczenia czy dojazdów na rehabilitację;
  • zadośćuczynienie za doznaną krzywdę,
  • rentę wyrównującą różnicę w wysokości dochodów otrzymywanych przed i po wypadku;
  • rentę na zwiększone potrzeby wynikające z leczenia, rehabilitacji lub opieki;
  • zwrot utraconych dochodów za okres, kiedy było się niezdolnym do pracy;
  • odszkodowanie jednorazowe, jeżeli wskutek wypadku zostało się osobą z niepełnosprawnościami. Ma ono na celu umożliwić przekwalifikowanie się i zdobycie nowego zawodu lub otworzenie własnej działalności gospodarczej.

Warto pamiętać, że o odszkodowanie możemy ubiegać się w przeciągu trzech lat od momentu, w którym miał miejsce wypadek. Jeżeli jednak doznane przez nas urazy to wynik czynu niedozwolonego (zbrodni lub występku) – wówczas mamy 20 lat na dochodzenie swoich praw.

Jak uzyskać odszkodowanie komunikacyjne?

W przypadku uszkodzenia samochodu niezbędne będą szczegółowe zdjęcia pojazdu z miejsca wypadku. Koniecznie trzeba też ustalić, kto ponosi winę. Jeżeli nie ma ku temu wątpliwości i sprawca poczuwa się do odpowiedzialności, należy sporządzić oświadczenie podpisane przez obie strony. Sprawa się nieco komplikuje, kiedy sytuacja jest niejednoznaczna i trudno jest wskazać osobę ponoszącą bezpośrednią odpowiedzialność za kolizję lub też nie chce się ona przyznać do winy. Wówczas niezbędne będzie wezwanie funkcjonariusza policji, który rozstrzygnie spór i sporządzi odpowiednią notatkę. Na zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi sprawcy wraz z załączeniem odpowiedniej dokumentacji mamy co prawda trzy lata, jednak im szybciej to zrobimy, tym krótszy będzie czas oczekiwania na wypłacenie odszkodowania.

Jeżeli natomiast ubiegamy się o zwrot kosztów leczenia, będziemy musieli zgromadzić faktury i rachunki związane z kupnem leków, rehabilitacją czy dojazdami do przychodni lub szpitali. Możemy także starać się o odzyskanie pieniędzy za zniszczone w wyniku wypadku ubrania czy inne przedmioty, np. telefon komórkowy. Najwięcej problemu jednak przysparza złożenie wniosku o zadośćuczynienie, w którym to sami powinniśmy ustalić oczekiwaną od ubezpieczyciela kwotę wraz z odpowiednią argumentacją i opisem wszelkich doznanych uszczerbków zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Proces ten formalnie oraz emocjonalnie może być dla nas ciężki, dlatego warto pamiętać, że w razie problemów możemy skorzystać z usług kancelarii zajmującej się odkupem odszkodowawań oc. Pomogą nam one sprawnie przejść przez tę trudną procedurę i podpowiedzą, o jakie kwoty najrozsądniej będzie się ubiegać.

Podobne wpisy
Jeśli masz pytania to zapraszamy do kontaktu pod ogólnokrajowym numerem infolinii
Koszt za minutę wg. stawek operatora
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.