Zniżki OC – jak są liczone?

Ostatnia aktualizacja: 07 czerwiec 2021

Choć ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, to mamy realny wpływ na to, aby zminimalizować jego koszty. Firmy ubezpieczeniowe są gotowe obniżyć cenę w oparciu o kilka ważnych czynników. Wyjaśniamy, na jakiej podstawie przyznawane są zniżki OC. 

Zniżki OC – za bezszkodową jazdę 

Na drodze zachowujemy przede wszystkim rozsądek, a na koncie nie mamy jeszcze żadnego wypadku? Poza poczuciem bezpieczeństwa możemy mieć pewność, że taka jazda nam się zwyczajnie opłaci! W takich sytuacjach wszyscy ubezpieczyciele są zgodni. Bez wątpienia należy nam się nagroda w postaci zniżek za bezszkodową jazdę. Ich wysokość i sposób naliczania jest kwestią indywidualną i zależy od konkretnego ubezpieczyciela. Nie istnieją bowiem przepisy odgórnie narzucające wysokość takich bonusów. Można jednak zauważyć pewną ogólną regułę, zgodnie z którą przyjmuje się, że za cały rok bezszkodowej jazdy będziemy mogli liczyć na 10-procentową zniżkę. Niestety, działa to również w drugą stronę. Każdy spowodowany przez nas wypadek obniża uzyskane zniżki o taką samą wartość. 

Zasady naliczania zwyżek i zniżek w języku ubezpieczycieli noszą nazwę systemu bonus-malus. Za tym obco brzmiącym wyrażeniem kryją się konkretne wytyczne każdej firmy co do przyznawania malusów ubezpieczenia (zniżek) oraz bonusów ubezpieczenia (zwyżek). Warto wiedzieć, że niektóre towarzystwa pierwsze zniżki naliczają już po trzech latach bezwypadkowej jazdy, u innych natomiast będziemy musieli na nie poczekać 8, a nawet 10 lat. 

Zniżki OC współwłaściciela

Wydawać by się mogło, że jeżeli jesteśmy świeżo upieczonymi kierowcami, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko uzbroić się w cierpliwość i budować swoją własną bezwypadkową historię jazdy. Dla takiego scenariusza istnieje jednak ciekawa alternatywa. Do naszego pojazdu możemy dopisać współwłaściciela i wcale nie musi być to osoba z nami spokrewniona. Jeżeli naszemu współwłaścicielowi przysługują zniżki za bezszkodową jazdę, to one także zostaną uwzględnione, kiedy ubezpieczyciel będzie wyliczał naszą zniżkę OC. Cena takiej polisy zostanie zatem obliczona dla nas indywidualnie i uwzględniać będzie dane pojazdu oraz historię każdego ze współwłaścicieli. Często współwłaścicielami ustanawia się swoich rodziców, którzy mają na swoim koncie lata bezwypadkowej jazdy. Może to oznaczać oszczędność rzędu nawet kilkuset złotych!

Zniżki OC w małżeństwie 

Dobra wiadomość dla osób będących w związku małżeńskim jest taka, że zapłacą oni za polisę znacznie mniej, niż single. Aby skorzystać ze zniżek męża lub żony trzeba posiadać wspólnotę majątkową lub pozostawać współwłaścicielami danego samochodu. W tym przypadku zasada jest prosta – w całości przejmujemy zniżki współmałżonka. Jeżeli zatem jesteś dopiero początkującym kierowcą, a twój mąż lub żona bezkolizyjnie jeździ od wielu lat i posiada zniżki na poziomie 40% - możesz być spokojny, ponieważ tobie automatycznie przysługiwać będą takie same zniżki. 

Dodatkowe zniżki OC

Choć za bezszkodową jazdę możemy wypracować sobie największe zniżki, to warto wiedzieć, że nie jest to jedyny czynnik przy obliczaniu ceny polisy. Istnieje mnóstwo okoliczności, które mogą obniżyć cenę naszego OC, a często nawet nie zdajemy sobie z nich sprawy. Przed zakupem samochodu możemy prześledzić, za którą markę płaci się średnio największe i najmniejsze obowiązkowe ubezpieczenie. Co ciekawe, ceny wahają się nawet o kwotę 500 złotych. Wpływ na cenę polisy może mieć także wielkość silnika. Właściciele pojazdów o pojemności silnika 1,5 litra i mniejszych płacą średnio 200 złotych mniej niż ci, których silnik przekracza pojemność trzech litrów. 

A może jesteś szczęśliwą matką lub ojcem? Tu również mamy dobrą wiadomość. W takim przypadku koszt polisy obniża się średnio o 25% w stosunku do osób, które nie są rodzicami. Niektórzy ubezpieczyciele tworzą także własne kampanie promocyjne, oferując rabaty np. za polecenie znajomego lub za zakup polisy przez internet. Najlepszą drogą do uzyskania najkorzystniejszej zniżki będzie porównywanie ofert wielu ubezpieczycieli. 

Gdzie sprawdzić zniżki OC?

Nie wiesz czy i jakie zniżki uwzględnia twój ubezpieczyciel w polisie? Oto kilka prostych sposobów, jak możesz to sprawdzić: 

- pobierz zaświadczenie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Znajdziesz w nim informacje o wykupionych polisach, przebytych wypadkach lub wypłaconych odszkodowaniach z oc sprawcy. Będziesz również mógł pobrać zaświadczenie za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia;

- zwróć się z prośbą do ubezpieczyciela o wydanie Zaświadczenie o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego. Na podstawie tego dokumentu dowiemy się o ilości szkód komunikacyjnych z oc, które wyrządziliśmy podczas trwania naszej polisy oraz jaki rodzaj ubezpieczenia posiadamy;

- sprawdź zniżki na swojej kopii umowy. Większość firm uwzględnia w jej treści ilość i rodzaj zniżek, z których korzystamy.

Maksymalne zniżki gwarancją najniższej ceny?

Wydawać by się mogło, że lata bezpiecznej i bezwypadkowej jazdy są pewnikiem na drodze do płacenia jak najniższej sumy za polisę. W rzeczywistości to nie musi być wcale oczywiste, ponieważ jak już wspomnieliśmy, wszystko zależy od polityki firmy ubezpieczeniowej. Dla niektórych ubezpieczycieli 60% to maksymalna zniżka, jaką mogą przyznać na danej polisie. Inne z kolei będą mogły zaoferować nam nieco więcej. Aby nie pozostawać stratnym, a przede wszystkim nie przepłacać za polisę OC, warto skorzystać z porównywarek, prześledzić oferty wielu towarzystw i wybrać oczywiście tę możliwie najkorzystniejszą.

 

 
Podobne wpisy
Jeśli masz pytania to zapraszamy do kontaktu pod ogólnokrajowym numerem infolinii
Koszt za minutę wg. stawek operatora
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.