Bezgotówkowa likwidacja szkody – na czym polega i czy mogę otrzymać dopłatę?

Ostatnia aktualizacja: 21 lipiec 2021

Stało się, mieliśmy wypadek, w którym ucierpiał nasz pojazd. Teraz musimy stanąć przed wyborem, czy usterki zlikwidujemy samodzielnie, czy bezgotówkowo. W obu przypadkach pomoże nam ubezpieczyciel, trzeba tylko odpowiedzieć sobie na pytanie, który wariant będzie dla nas najlepszy.

Z czym wiąże się naprawa bezgotówkowa?

Bezgotówkowa likwidacja szkody może być ciekawą i komfortową opcją do rozważenia. Wówczas za proces naprawy naszego pojazdu odpowiada ubezpieczyciel i to on pokrywa wszelkie koszty. Co prawda nie otrzymamy gotówki na naprawę auta bezpośrednio, ale w zamian dostajemy naprawiony, sprawny i gotowy do jazdy samochód. 

Sami wybieramy odpowiedni warsztat lub stację naprawczą, z którą współpracuje ubezpieczyciel. Nie musimy nawet osobiście odprowadzać tam pojazdu, gdyż tym również może zająć się firma ubezpieczeniowa. Warto jednak wiedzieć, że przed oddaniem samochodu musimy zawrzeć z warsztatem odpowiednią umowę. Możemy wybrać jeden z dwóch wariantów:

- cesja wierzytelności: na mocy tego dokumentu przekazujemy warsztatowi samochodowemu wszelkie prawa do naszego odszkodowania, aby mogli oni rozliczyć się bezpośrednio z ubezpieczycielem;

- upoważnienie do odbioru odszkodowania: na piśmie składamy upoważnienie do tego, aby warsztat mógł odebrać odszkodowanie przeznaczone na naprawdę pojazdu. Co najważniejsze, w przypadku zawarcia takiego dokumentu realne prawa do odszkodowania cały czas zostają po stronie właściciela pojazdu. W praktyce oznacza to, że w przyszłości będziemy mieli możliwość sprzedaży naszej szkody innej firmie.

Czy rozliczenie gotówkowe lepiej się opłaca?

Rozliczenie gotówkowe polega na standardowym otrzymaniu przyznanego nam odszkodowania bezpośrednio na konto bankowe. W takim wariancie rzeczoznawca danej firmy ubezpieczeniowej ocenia poniesione przez nas straty i na tej podstawie ustalana jest wysokość świadczenia. Wówczas kwestia naprawy pojazdu leży już całkowicie po naszej stronie. Jest to opcja do rozważenia głównie, jeżeli zależy nam na czasie i chcemy szybko otrzymać należne nam pieniądze. Niesie ona jednak za sobą spore ryzyko, że dany ubezpieczyciel zaniży wysokość odszkodowania z OC sprawcy. Co prawda przysługuje nam prawdo do odwołania się od jego decyzji, ale wówczas cały proces może wydłużać się miesiącami. Rozliczenie gotówkowe to zatem dobra opcja przede wszystkim dla właścicieli starszych pojazdów, którym nie zależy na zamontowaniu oryginalnych części i którzy ponieśli stosunkowo niewielkie usterki.

Kiedy wybrać naprawy bezgotówkowe?

Jak wspomnieliśmy wyżej, rozliczenie gotówkowe niesie za sobą pewne ryzyko. Podczas naprawy pojazdu może okazać się bowiem, że jest on uszkodzony bardziej, niż wykazał to rzeczoznawca, a my pierwotnie będziemy musieli pokryć takie przykre niespodzianki z własnej kieszeni. Naprawy bezgotówkowe pod tym względem są bezpieczniejszą opcją. Samochód musi zostać doprowadzony do stanu sprzed wypadku, a za wszelkie koszty naprawy ubezpieczyciel rozlicza się z warsztatem na podstawie sporządzonej przez nich faktury. Będzie to przede wszystkim najlepszy wariant dla właścicieli nowych, kilkuletnich pojazdów, samochodów służbowych czy aut pozostających na gwarancji. Co więcej, na czas, kiedy pojazd będzie w naprawie, możemy ubiegać się o samochód zastępczy. Jest to komfortowa opcja dla wszystkich tych, którzy potrzebują czterech kółek, aby dojeżdżać do pracy, odwozić dzieci do szkoły lub poprą to innymi równie ważnymi argumentami. Kolejnym aspektem przemawiającym za wyborem wariantu bezgotówkowego jest niewątpliwa oszczędność czasu. Często jesteśmy zapracowani, na głowie mamy sprawy rodzinne i zawodowe, a do tego bylibyśmy jeszcze obarczeni obowiązkami związanymi z organizacją naprawy i wyborem odpowiedniego warsztatu. Mogłoby to być przytłaczające dla niejednego z nas, dlatego wówczas lepiej skierować się po bezgotówkową likwidację szkody.

Likwidacja szkody a dopłata do utraconej wartości pojazdu

Wybraliśmy pewne i szybkie odszkodowanie i sami zorganizowaliśmy naprawę uszkodzonego samochodu? A może bliższa była nam opcja bezgotówkowa i woleliśmy upoważnić warsztat samochodowy do przysługującego nam świadczenia? Niezależnie od tego, ku której opcji się skłoniliśmy, fakty mówią same za siebie – samochody powypadkowe tracą na wartości. W związku z tym musimy wiedzieć, że zaraz po naprawie naszego pojazdu, możemy ubiegać się o kolejne odszkodowanie, które będzie rekompensowało nam utratę wartości rynkowej samochodu. Największą szansę na taką dopłatę do odszkodowania będą miały auta maksymalnie sześcioletnie, w dobrym stanie technicznym, o niskim przebiegu i bez wcześniejszych wad i kolizji. 

 

Podobne wpisy
Jeśli masz pytania to zapraszamy do kontaktu pod ogólnokrajowym numerem infolinii
Koszt za minutę wg. stawek operatora
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.