Wpadłeś w dziurę na drodze? Gdzie zgłosić się po odszkodowanie?

Ostatnia aktualizacja: 10 sierpień 2021

Choć wolelibyśmy, aby dziury na polskich drogach nie stanowiły elementu krajobrazu, to czasami bywa zgoła inaczej. Ich omijanie to prawdopodobnie jedyny sposób na uchronienie naszego pojazdu, jednak nie zawsze skuteczny. Odpowiadamy, co robić, kiedy dziura w drodze będzie przyczyną uszkodzenia naszego auta.

Dziury w drodze – odszkodowanie

Kiedy zostajemy ofiarą wypadku komunikacyjnego, sprawa staje się stosunkowo prosta. Po odszkodowanie zgłaszamy się wówczas do ubezpieczyciela sprawcy. Co jednak w przypadku kiedy staniemy się ofiarą… dziury w drodze? Musimy wówczas poszukać sprawcy takiego stanu rzeczy, a będzie nim zarządca drogi. O jego obowiązkach mówi ustawa o drogach publicznych. Z artykułu 20 możemy wyczytać, że jest on zobowiązany przeprowadzać regularne kontrole stanu ulic i wskazywać usterki, które mogę zagrażać ruchowi drogowemu. Na tej podstawie możemy domagać się od zarządcy drogi odszkodowania, ponieważ ewidentnie nie dopatrzył on swoich obowiązków.

Kto odpowiada za stan drogi?

Po odszkodowanie za dziurę w drodze powinniśmy zgłosić się do zarządcy drogi – czyli właściwie do kogo? Wszystko zależy od rodzaju drogi, w której natrafiliśmy na usterkę. Wspomniana już ustawa o drogach publicznych także wyszczególnia konkretnych zarządców dróg. Dziura znajdowała się na drodze gminnej? Wówczas odpowiedzialny jest za nią prezydent miasta, burmistrz lub wójt. Za drogi powiatowe odpowiada natomiast zarząd powiatu, a za wojewódzkie – zarząd województwa. Za wszelkie usterki na drogach krajowych odpowiedzialność ponosi natomiast Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.

W jaki sposób ustalić rodzaj drogi?

Jeżeli nie jesteśmy pewni, pod kogo dokładnie podlegała droga, na której doszło do usterki, mamy kilka możliwości do dalszego działania. Najprostszym wyjściem z takiej sytuacji będzie wezwanie policji. Wówczas na miejsce zdarzenia będzie musiał przyjechać funkcjonariusz, który sporządzi notatkę z przebiegu wypadku. Będzie nam ona mogła służyć, jako jeden z dowodów potwierdzających to, że padliśmy ofiarą usterki. Taki funkcjonariusz także będzie miał obowiązek poinformować nas o tym, kto jest odpowiedzialny za konkretny odcinek drogi. Drugim rozwiązaniem tej sytuacji jest osobista wizyta w Wydziale Drogownictwa Starostwa Powiatowego, gdzie będziemy mogli zaczerpnąć niezbędnych dla nas informacji odnośnie zarządców dróg. Warto także wiedzieć, że poszczególnym rodzajom dróg przypisane są indywidualne numery. Drogi krajowe oznaczane są jedną lub dwoma cyframi. Numery trzycyfrowe zarezerwowane są dla dróg wojewódzkich. Cztery cyfry wraz z literą będącą wyróżnikiem województwa to znak szczególny dróg powiatowych. Kiedy natomiast zauważymy drogę opisaną sześcioma cyframi i wyróżnikiem województwa, wówczas możemy mieć pewność, że jest to droga gminna.

Zadbaj o dokumentację z wypadku

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, najlepszym rozwiązaniem sytuacji będzie wezwanie policji na miejsce. Notatka policyjna to cenny dokument, który posłuży nam jako dowód w sprawie. To jednak nie wszystko, co możemy zrobić. Warto wyjąć telefon i za pomocą zdjęć dokładnie udokumentować całe zajście. Powinniśmy zrobić dokładne fotografie naszego samochodu wraz z uszkodzeniami, których doznał podczas zderzenia z dziurą w drodze. Nie zapomnijmy również o uwiecznieniu stanu drogi i jej nawierzchni. Jeżeli jechał z nami pasażer, będzie on mógł zaświadczyć o przebiegu wypadku. W przypadku, kiedy podróżowaliśmy sami, warto rozejrzeć się, czy w okolicy nie było przechodniów, którzy całe zdarzenie obserwowali. Taką osobę możemy poprosić o dane kontaktowe, aby w przyszłości zwrócić się do niej z prośbą o pomoc. Jeżeli natomiast po zdarzeniu dokonaliśmy naprawy samochodu na własny rachunek – koniecznie zatrzymajmy rachunki lub faktury. Będą one dowodem poniesionych przez nas kosztów i podstawą do ubiegania się o konkretną kwotę odszkodowania.

Dziura w drodze – gdzie zgłosić?

Jeżeli skompletowaliśmy całą dokumentację z wypadku, musimy podjąć następny krok. Wraz z niezbędnymi papierami trzeba udać się do siedziby zarządcy lub też bezpośrednio do jego ubezpieczyciela. Od tego momentu będziemy musieli poczekać 30 dni na konkretną decyzję. Międzyczasie powinien odwiedzić nas także rzeczoznawca samochodowy, który zweryfikuje uszkodzenia naszego pojazdu, a także dokładnie sprawdzi miejsce zdarzenia, oznakowanie, rozmiar dziury w drodze oraz oceni stan nawierzchni. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których o usterkach na drodze informują znaki drogowe. Jeżeli nie zauważyliśmy takiego ostrzeżenia, wówczas z dużym prawdopodobieństwem uzyskamy odmowę wypłaty odszkodowania. Niestety, decyzje odmowne zdarzają się, nawet jeżeli droga nie była w odpowiedni sposób oznakowana. Sytuacje, w których decyzja o wypłaceniu odszkodowania będzie pozytywna, jednak przyznana kwota do wypłaty może nas nieco rozczarować, również nie są niczym nowym. Pamiętajmy, że niezależnie od tego, jaka będzie decyzja ubezpieczyciela, mamy prawo napisać od niej odwołanie. Jeżeli to nie przyniesie oczekiwanego skutku – możemy dochodzić swoich praw przed sądem.

Podobne wpisy
Jeśli masz pytania to zapraszamy do kontaktu pod ogólnokrajowym numerem infolinii
Koszt za minutę wg. stawek operatora
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.