Nieumyślne spowodowanie wypadku śmiertelnego. Komu przysługuje odszkodowanie?

Ostatnia aktualizacja: 10 sierpień 2021

Jeżeli najbliższa nam osoba poniosła śmierć podczas wypadku samochodowego mamy pełne prawo przeżywać smutek, żal czy rozgoryczenie. I choć ta sytuacja jest z pewnością wyjątkowo trudna i przytłaczająca, warto mieć na uwadze, że mamy również prawo do ubiegania się o odszkodowanie.

Czy każdemu należy się odszkodowanie za śmierć bliskiego?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że odszkodowanie za śmierć bliskiego należy się nie tylko najbliższym spokrewnionym osobom z rodziny. Także osoby spowinowacone ze zmarłym lub takie, które pozostawały z nim w bliskich stosunkach, mają pełne prawo ubiegać się o świadczenie tego typu. Co najważniejsze, prawa do odszkodowania nie ma nawet najbliższa rodzina, jeżeli nie utrzymywała kontaktów ze zmarłym. Komu zatem w szczególności będzie przysługiwało takie świadczenie? Przede wszystkim małżonkowi, ale również konkubentce lub konkubentowi. Taki wniosek może także złożyć rodzeństwo, rodzice, a także i macocha lub ojczym.

Jakie warunki muszą zostać spełnione?

Nawet za nieumyślne spowodowanie wypadku śmiertelnego przysługuje odszkodowanie rodzinie lub bliskim sprawcy. O odszkodowanie możemy ubiegać się, jeżeli mamy pewność, że poszkodowany w żaden sposób nie przyczynił się do jego powstania. Kiedy po przeanalizowaniu zdarzenia okazałoby się, że zmarły jechał bez zapiętych pasów, włączonych świateł lub przekroczył prędkość – wówczas musimy liczyć się z odmową wypłaty odszkodowania lub co najmniej jego pomniejszeniem. Świadczenie będzie nam przysługiwać, kiedy bliska nam osoba zmarła na skutek wypadku lub też w drodze do szpitala. Jeżeli jego śmierć nastąpiła już po przewiezieniu do szpitala, wówczas niezbędna będzie opinia lekarza, który potwierdzi, że właśnie to zdarzenie miało bezpośredni wpływ na zgon. Warto również pamiętać, że wysokie odszkodowanie z OC sprawcy przysługuje niezależnie od tego, czy nasz bliski prowadził samochód, był jego pasażerem, a może tylko przechodził lub jechał rowerem. Rodzinie każdej ofiary śmiertelnego wypadku, nawet spowodowanego nieumyślnie, należy się godna rekompensata.

Do kogo zwrócić się o odszkodowanie?

Aby ubiegać się o odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby, należy wypełnić odpowiedni wniosek i zanieść go do ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia. Warto pamiętać, że jest to świadczenie wypłacane jedynie najbliższym osobom poszkodowanego, a jego celem jest rekompensata poniesionych strat materialnych. W związku z tym ważne będzie również, aby załączyć dokumenty potwierdzające, jakie relacje łączyły nas z poszkodowanym. Niezbędny będzie także akt zgonu, dokumentacja medyczna czy wyrok sądu. Należy również obliczyć wartość wspomnianych strat materialnych, jakie ponieśliśmy wraz ze stratą bliskiej nam osoby. Dla ubezpieczyciela istotne będą wszelkie dokumenty mogące ten stan rzeczy potwierdzić. Jeżeli na przykład poszkodowany był jedyną osobą utrzymującą rodzinę, możemy załączyć stosowne dokumenty, np. umowy, które będą wskazywać na wysokość jego zarobków.

Po jakim czasie świadczenie zostanie wypłacone?

Z pewnością gromadzenie wszystkich dokumentów i wycena poniesionych strat będzie ciężkim i bolesnym doświadczeniem. Jednak im szybciej przejdziemy przez ten proces, tym szybciej otrzymamy rekompensatę, która nam się należy. Warto jednak pamiętać, że trzy lata to czas, który mamy na złożenie wniosku o odszkodowanie. Inaczej wygląda sytuacja, jeżeli nieumyślne spowodowanie wypadku śmiertelnego, wynikało z przestępstwa. Wówczas czas na złożenie takiego wniosku wydłuża nam się aż do 20 lat. Jeżeli zmieścimy się w przypadającym nam terminie, możemy mieć jednak pewność, że po upływie maksymalnie 30 dni otrzymamy odpowiedź od zakładu ubezpieczeń z informacją o kwocie przysługującego nam świadczenia.

Niestety sytuacje, w których sprawca wypadku uciekł z miejsca zdarzenia, również nie należą do wyjątków. Jeżeli miało to miejsce w przypadku zmarłego bądź też okazało się, że sprawca nie ma wykupionej polisy OC – wcale nie musimy tracić nadziei na uzyskanie odszkodowania. W takich przypadkach za wypłatę świadczenia odpowiedzialny będzie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Dodatkowe świadczenia, o które można się ubiegać

Jak już wspomnieliśmy, wypłata odszkodowania jest bezpośrednio związana z tym, jak bardzo śmierć bliskiej osoby wpłynęła na pogorszenie się naszej sytuacji finansowej. Często jednak tego typu straty finansowe jest ciężko uargumentować, dlatego warto mieć na uwadze, że istnieje także kilka innych świadczeń, o które możemy się ubiegać w związku z tą stratą. Także do ubezpieczyciela sprawcy możemy zgłosić się po zadośćuczynienie, czyli jednorazowe świadczenie mające w pewnym stopniu kompensować ból po stracie bliskiego. Najbliższej rodzinie oraz dzieciom zmarłego przysługuje także prawo do otrzymywania comiesięcznej renty. Ostatecznie także koszty pogrzebu, pochówku oraz całej ceremonii to duże obciążenie finansowe dla osoby, która wszystko organizuje. Takiej osobie również przysługuje zwrot wszystkich kosztów związanych z pogrzebem.

Podobne wpisy
Jeśli masz pytania to zapraszamy do kontaktu pod ogólnokrajowym numerem infolinii
Koszt za minutę wg. stawek operatora
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.