Jak przerejestrować samochód po śmierci właściciela pojazdu?

Ostatnia aktualizacja: 05 wrzesień 2021

Odszedł nasz bliski, pozostawiając nam w spadku samochód? Prawdopodobnie będziemy musieli zmierzyć się z kilkoma procedurami, aby taki pojazd przerejestrować. Odpowiadamy, jakie kroki najlepiej podjąć w takiej sytuacji.

Kto dziedziczy samochód po śmierci bliskiej osoby?

Wiele kwestii zależy do tego, czy zmarły zapisał swoją ostatnią wolę w testamencie, czy jednak tego nie zrobił. Jeżeli zostaliśmy wskazani, jako osoby dziedziczące samochód, wówczas nie obejdzie się również bez kilku niezbędnych formalności. Będziemy musieli przed sądem lub u notariusza potwierdzić przyjęcie spadku. W pierwszym przypadku należy zgłosić się do sądu rejonowego, który wyda wyrok potwierdzający nabycie spadku. Jest to jednak ścieżka czasochłonna, a na wspomniany wyrok przyjdzie nam czekać co najmniej kilka miesięcy. Decydując się na rozwiązanie tej kwestii w obecności notariusza, musimy złożyć pisemne oświadczenie o przyjęciu spadku. Warto mieć jednak na uwadze, że jeżeli notariusz będzie miał jakiekolwiek wątpliwości co do zasadności takiego testamentu, to nie unikniemy drogi sądowej. Jeżeli jednak posiadamy już akt notarialny lub wyrok sądu ustanawiający nas nowymi właścicielami pojazdu, wówczas należy tylko samochód przerejestrować. Kiedy tego dokonamy, będziemy już mogli dysponować samochodem, jak tylko chcemy.

Zmarły nie pozostawił po sobie testamentu? W takiej sytuacji kodeks cywilny mówi, że w pierwszej kolejności w równych częściach dziedziczą jego dzieci oraz małżonek. Ścieżka ustanowienia spadku jest analogiczna – również należy zgłosić się do sądu lub sporządzić akt notarialny. Co jednak w sytuacji, gdy samochód zostanie podzielony na kilku członków rodziny? Wówczas nie pozostaje nic innego, jak wspólnie ustalić jednego właściciela, który spłaci część pozostałym. Na podstawie tej wewnętrznej decyzji pozostali członkowie rodziny będą mogli zrzec się spadku.

Przerejestrowanie samochodu po zmarłej osobie

Jeżeli mamy już dokument ustanawiający nas właścicielem pojazdu, przyszedł czas, aby zająć się rejestracją samochodu po zmarłej osobie. W tym celu należy udać się do wydziału komunikacji i zabrać ze sobą wspomniany dokument. Nie możemy także zapomnieć o dowodzie osobistym, rejestracyjnym oraz karcie pojazdu. Z takim kompletem dokumentów oraz wypełnionym wnioskiem o rejestrację udajemy się do wskazanego punktu. Rejestracja samochodu wiąże się też z dokonaniem urzędowych opłat, których koszt oscyluje wokół 180 złotych. Cały proces nie będzie trwał dłużej niż dwa tygodnie, a przerejestrowaniem samochodu po zmarłej osobie można zająć się w urzędzie będącym najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Samochód już oficjalnie zmienił swojego właściciela? Oznacza to zatem, że dopiero teraz możemy cieszyć się z pełni praw. Od tej pory to od nas zależy czy wykorzystamy go dla siebie, czy też sprzedamy.

Wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela

Nasz bliski zostawił nam samochód, jednak jego stan pozostawia wiele do życzenia? Jeżeli po przekalkulowaniu ewentualnych kosztów naprawy dochodzimy do wniosku, że zwyczajnie się nam one nie opłacą, wówczas najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie oddanie pojazdu do zezłomowania. Aby to uczynić, na szczęście nie musimy uprzednio składać wniosku o jego przerejestrowanie. Wystarczy udać się do oficjalnego punktu demontażu z dokumentem potwierdzającym nabycie spadku. Na jego podstawie auto zostanie przyjęte do kasacji, a my otrzymamy oficjalne zaświadczenie o tym, że pojazd został przeznaczony do demontażu. Z takim dokumentem również należy udać się do wydziału komunikacji, aby móc wyrejestrować samochód po śmierci właściciela. W tym przypadku poniesiemy opłatę w wysokości 10 złotych, a decyzja zostanie nam wydana od ręki. Warto również pamiętać, że po oddaniu samochodu do zezłomowania mamy miesiąc na to, aby dopełnić wszelkich formalności związanych z jego wyrejestrowaniem.

Co się dzieje z wykupionym ubezpieczeniem po śmierci bliskiego?

Jeżeli nasz bliski miał wykupione ubezpieczenie AC czy assistance, to musimy wiedzieć, że są to polisy dobrowolne. Jednak to, kiedy wygasną, zależy od konkretnych zapisów w umowie. Należy zatem sprawdzić, czy wykupione przez zmarłego polisy wygasły wraz z jego śmiercią, czy jednak będziemy musieli poczekać do momentu, w którym zakończy się umowa.

Jak możemy się domyślić, sytuacja z ubezpieczeniem OC wygląda nieco inaczej. Jest to bowiem ubezpieczenie obowiązkowe i najbliżsi zmarłego powinni zadbać o to, aby wszystkie składki zostały opłacone regularnie. Oznacza to, że nie wystarczy towarzystwu ubezpieczeniowemu zgłosić jedynie informacji o śmierci właściciela pojazdu. Składki nie zostaną w żaden sposób zawieszone ani wstrzymane do rozstrzygnięcia się postępowania spadkowego. W takiej sytuacji zgodnie z prawem na wszystkich potencjalnych spadkobierców spada obowiązek opłacania OC. Zdarzają się również sytuacje, kiedy ustalenia co do spadku są w toku, a polisa zdąży wygasnąć. Wówczas trzeba działać analogicznie i zadbać o to, aby przedłużyć ubezpieczenie samochodu. W innym wypadku spadkobiercy nie unikną kary za brak ubezpieczenia OC wynikającego ze zwłoki w płatnościach. Dopiero kiedy przerejestrujemy samochód po zmarłej osobie, stając się jego oficjalnym właścicielem, możemy wypowiedzieć umowę aktualnemu ubezpieczycielowi i skorzystać z najkorzystniejszej dla nas oferty.

Podobne wpisy
Jeśli masz pytania to zapraszamy do kontaktu pod ogólnokrajowym numerem infolinii
Koszt za minutę wg. stawek operatora
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.