Chcesz zezłomować samochód? Oto co powinieneś zrobić.

Ostatnia aktualizacja: 05 wrzesień 2021

Kiedy nasz samochód tylko stoi i generuje dodatkowe koszty, to dobry czas, aby zastanowić się nad jego przyszłością. Czasami lepiej zdecydować się na kasację, niż inwestować w pojazd, który może okazać się studnią bez dna.

Wyszukaj odpowiednią stację demontażu

Wyszukanie punktu na mapie naszej miejscowości, który oferuje złomowanie pojazdu, to pierwszy i podstawowy krok, który musimy podjąć. I choć zadanie to nie wydaje się trudne, to jest to naprawdę ważny element, na który musimy zwrócić uwagę. Należy się bowiem upewnić, czy wybrana przez nas stacja demontażu pojazdów posiada zezwolenie marszałka województwa. Niestety na rynku funkcjonują tysiące nielegalnych punktów tego typu, których zdecydowanie powinniśmy unikać. Często pozyskują one części z samochodów przeznaczonych do kasacji, nie weryfikując odpowiednio, czy nadają się one do ponownego wykorzystania. Kiedy części tego typu trafią na rynek, mogą stanowić nie lada zagrożenie. Niekontrolowane złomowanie i utylizowanie z pewnością wywrze także negatywny wpływ na środowisko naturalne. Jeżeli nie chcemy wspierać takich praktyk, powinniśmy starannie wybierać punkt kasacji pojazdów.

Ponadto korzystanie z usług nielegalnych punktów zwyczajnie nam się to nie opłaci. Oficjalne stacje demontażu wydają zaświadczenia, na podstawie których będziemy mogli wyrejestrować pojazd, a także ubiegać się o zwrot niewykorzystanej składki OC. Brak oficjalnych dokumentów tego typu skutecznie nam tę możliwość blokuje.

Skompletuj niezbędne dokumenty

Przed oddaniem pojazdu do kasacji będziemy musieli przedstawić komplet wymaganych dokumentów. Przede wszystkim będzie to dowód osobisty lub prawo jazdy na potwierdzenie naszej tożsamości. Niezbędny jest także dowód rejestracyjny. Jeżeli go nie mamy, wówczas sytuacja się nieco komplikuje. Będziemy musieli udać się najpierw do wydziału komunikacji, gdzie otrzymamy oficjalne zaświadczenie potwierdzające wszelkie dane z dowodu rejestracyjnego. Jeżeli nasz pojazd przeznaczony do kasacji został zarejestrowany po 1999 roku, wówczas musi posiadać kartę pojazdu, którą także należy przygotować. Nie zapomnijmy także o wyciągu z KRS-u, jeżeli samochód stanowi część firmy. Co ważne, w przypadku, gdy samochód miał ustanowionego współwłaściciela, to ta osoba także powinna stawić się w stacji demontażu i wyrazić odpowiednią zgodę na złomowanie pojazdu. Nie musi jednak robić tego osobiście, akceptowana jest także forma pisemna ze zgodą i pełnomocnictwem. Wszyscy współwłaściciele danego pojazdu muszą być jednak jednomyślni i zdecydowani na jego kasację, aby mogła ona zostać dokonana.

Odbierz potwierdzenie kasacji

Jak już wspomnieliśmy, legalne stacje demontażu wydają szereg dokumentów potwierdzających kasację samochodu, a one z pewnością przydadzą nam się w dalszych czynnościach. Pracownik stacji powinien wręczyć nam oficjalne zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu. Jeżeli zdecydujemy się na kasację pojazdu, musimy liczyć się z zyskiem rzędu kilkuset złotych. Niektórzy jednak decydują się na samodzielną sprzedaż poszczególnych sprawnych części pojazdu. Wówczas musimy pamiętać, że do zezłomowania niekompletnego wraku samochodu dopłacimy określoną sumę kilku lub kilkunastu złotych za każdy brakujący kilogram. Są to kwoty stosunkowo niewielkie, dlatego wybierając taki wariant, możemy wyjść mocno na plus.

 

Nie zapomnij o wyrejestrowaniu samochodu

Jeżeli chcemy uniknąć kary rzędu nawet tysiąca złotych, musimy pamiętać o konieczności wyrejestrowania pojazdu w wydziale komunikacji. Co prawda mamy na to 30 dni, jednak warto skierować się w tym celu do urzędu jak najszybciej. Oczywiście, aby tego dokonać, musimy przedstawić szereg określonych dokumentów. W związku z tym należy przede wszystkim skompletować dowód osobisty oraz rejestracyjny, tablice rejestracyjne, a także kartę pojazdu, jeżeli ją posiadamy. Niezbędny będzie również wypełniony wniosek o wyrejestrowanie pojazdu, a także wspomniane zaświadczenie o demontażu pojazdu. Usługa wyrejestrowania pojazdu jest płatna, a jej koszt wynosi 10 złotych. Tę kwotę możemy opłacić na miejscu lub wcześniej przelać na wskazane konto bankowe, okazując następnie potwierdzenie takiej transakcji. Dobra wiadomość jest taka, że decyzję o wyrejestrowaniu pojazdu otrzymamy od razu, nie będziemy zatem musieli czekać na przedłużające się rozpatrywanie naszego wniosku.

Powiadom ubezpieczyciela

Samochód w momencie kasacji powinien posiadać aktualne ubezpieczenie OC. W innym przypadku musimy liczyć się z karą oraz oczekiwać na wezwanie do zapłaty. Będziemy musieli opłacić miesiące, w których samochód nie posiadał ważnej polisy, nawet jeżeli został on już zezłomowany. Nie mamy obowiązku opłacać składki OC wówczas, gdy samochód będzie oficjalnie wyrejestrowany. O tym fakcie warto również powiadomić ubezpieczyciela. Mamy także prawo ubiegać się o zwrot opłaconej składki OC za niewykorzystany okres użytkowania samochodu. Wówczas musimy wystosować odpowiedni wniosek poparty dokumentem potwierdzającym wyrejestrowanie pojazdu. Zwrot składki powinien pojawić się na naszych kontach w ciągu dwóch tygodni.

Podobne wpisy
Jeśli masz pytania to zapraszamy do kontaktu pod ogólnokrajowym numerem infolinii
Koszt za minutę wg. stawek operatora
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.