Miałeś wypadek za granicą? Zobacz jak w takim przypadku działa assistance.

Ostatnia aktualizacja: 05 wrzesień 2021

Podróżowanie samochodem po Europie to dobry i popularny sposób na spędzenie wakacji. Jednak aby ta letnia przygoda nie zamieniła się w pasmo niepięć i stresu, warto podejść do tematu odpowiedzialnie i wcześniej rozważyć kwestię dodatkowego ubezpieczenia. Polisa assistance na wyjazd może w takim przypadku okazać się strzałem w dziesiątkę.

Czy assistance na wyjazd za granicę jest obowiązkowy?

Aktualna polisa OC jest jedynym obowiązkowym elementem naszej podróży zarówno po Polsce, jak i po krajach Unii Europejskiej. Czy jednak dzięki niej będziemy mogli czuć się w pełni bezpiecznie i swobodnie podczas naszej wycieczki? Co do tego, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć przykrych zdarzeń na drodze, nie ma najmniejszych wątpliwości. Przed wieloma z nich możemy się jednak odpowiednio wcześnie zabezpieczyć, a to pozwoli nam uniknąć dodatkowego stresu związanego z wypadkiem lub usterką pojazdu. Ubezpieczenie assistance na wyjazd zabezpieczy nas przed całą masą przykrych i nieprzewidzianych okoliczności, na które często nie mamy wpływu.

Kiedy przyda się assistance za granicą?

Wypadek, stłuczka lub nawet kolizja ze zwierzęciem to prawdopodobnie najgroźniejsze zdarzenia, które mogą przytrafić nam się na drodze. Za granicą takie zajście może być o wiele bardziej stresujące, zwłaszcza jeżeli nie znamy obcego języka lub nie orientujemy się w przepisach danego kraju. Jak w takim przypadku działa ubezpieczenie assistance? W zależności od pakietu, na jaki się zdecydujemy, możemy liczyć na szereg korzyści i ułatwień. Ubezpieczyciel bardzo często zapewnia pomoc medyczną nie tylko kierowcy, ale także pasażerom. Ponadto możemy także liczyć na odholowanie naszego pojazdu w określone miejsce. W tym przypadku musimy jednak zwrócić uwagę na limity kilometrów. Im bogatszy pakiet wybierzemy, tym dalej nasz pojazd będzie mógł zostać odholowany. Poza tym często możemy liczyć na udostępnienie pojazdu zastępczego. Tutaj także ubezpieczyciele oferują wiele możliwości w zależności od pakietu. Niektórzy nie uwzględniają w swojej ofercie samochodów zastępczych, inni natomiast udostępniają je wyłącznie na określoną liczbę dni. Wyłącznie od nas zależy, po jaki pakiet sięgniemy.

Na tym ubezpieczenie assistance na podróż jednak się nie kończy. Poza wypadkami na drodze często zapominamy o tym, że samochód może odmówić współpracy z różnych powodów. Skończyło się paliwo, a wskaźnik nas przed tym nie ostrzegł? W takiej pechowej sytuacji możemy jednak oszczędzić sobie długich wycieczek na stację benzynową lub proszenia obcych o pomoc. Assistance na podróż przewiduje w swojej ofercie takie usługi jak dostarczenie paliwa. W ramach ubezpieczenia możemy także liczyć na kompleksową pomoc związaną z wymianą koła czy usunięciem bieżącej awarii. W takim przypadku możemy być pewni, że usterka silnika nie pokrzyżuje nam planów na długo.

Assistance a brak możliwości dalszego podróżowania

Myśląc o wakacjach lub podróżach, skupiamy się na ich pozytywnych stronach. Nadmierne zamartwianie się o kradzież samochodu lub jego rozległą usterkę mogłoby skutecznie popsuć wypoczynek. Dobrze jednak mieć w zanadrzu gotowy plan na każdą, nawet najgorszą ewentualność. Kradzież lub całkowita awaria samochodu wcale nie musi oznaczać, że będziemy zdani tylko na siebie. W przypadku kradzieży towarzystwa ubezpieczeniowe także oferują samochody zastępcze. Na tym jednak ich pomoc się nie kończy. Często w koszt ubezpieczenia assistance na wyjazd wliczone jest także zakwaterowanie na około kilka dni. W przypadku takich skrajnych sytuacji jak kradzież możemy także liczyć na tłumacza, który pomoże nam uporać się z dodatkowymi formalnościami.

Assistance – jak to działa?

Usterka pojawiła się w środku nocy? A może doznaliśmy wypadku nagle i potrzebujemy szybkiego wsparcia? Żaden dzień ani godzina nie będą stanowiły przeszkody, aby skorzystać z wykupionych przez nas świadczeń. Infolinie ubezpieczycieli działają całodobowo, więc o każdej porze będziemy mogli wezwać pomoc, zgłosić problem, czy skonsultować się z przedstawicielem firmy. Z pewnością taka możliwość zapewni nam spokój i większe poczucie bezpieczeństwa na drodze.

Drugą istotną kwestią jest szczegółowe zapoznanie się z konkretną ofertą ubezpieczyciela. Niewiele da nam możliwość zadzwonienia na infolinię, jeżeli wykupiony przez nas pakiet nie będzie uwzględniał naprawy na miejscu, odholowania czy zakwaterowania. Uwzględniając wszelkie zagrożenia i stan naszego samochodu, warto skierować się po ofertę, dzięki której będziemy mogli czuć się naprawdę bezpiecznie i porzucić zamartwianie się o możliwe przykre zdarzenia na drodze.

Ograniczenia przy wykupowaniu assistance na podróż

Czy towarzystwa ubezpieczeniowe są skore do pomocy każdemu, kto kupi odpowiednie ubezpieczenie? Niestety nie zawsze. Im straszy samochód, tym trudniej znaleźć dla niego odpowiednią polisę. Bardzo często towarzystwa odmawiają ubezpieczenia pojazdów, które mają już więcej niż 15 lat. Oczywiście warto także szczegółowo prześledzić umowę przed podpisaniem, ponieważ mogą nas w niej zaskoczyć niektóre punkty. Zazwyczaj znajdziemy tam zapis mówiący o sytuacjach, w których ubezpieczyciel ma prawo odmówić nam pomocy. Może się tak dziać na przykład wówczas, jeżeli bezpośrednio przyczynimy się do wypadku lub będziemy kierowali pod wpływem alkoholu. Warto także wiedzieć, że assistance może nie działać, gdy samochód zostanie uszkodzony podczas działań natury – wichury, ulewy, huraganu itp.

Podobne wpisy
Jeśli masz pytania to zapraszamy do kontaktu pod ogólnokrajowym numerem infolinii
Koszt za minutę wg. stawek operatora
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.