Zastaw rejestrowy samochodu – jak nie wpaść w pułapkę, kupując auto?

Ostatnia aktualizacja: 13 maj 2021

Wyobraźmy sobie sytuację, w której kupiliśmy używany samochód, a po jakimś czasie zgłasza się do nas bank i jak gdyby nigdy nic przejmuje naszą własność. Nie jest to wcale historia z dystopijnego opowiadania, a coś, co może spotkać każdego z nas, jeżeli nie dopilnujemy pewnych formalności.

Każdy właściciel samochodu może bowiem wziąć kredyt lub pożyczkę pod zastaw swojej własności. Jest to tak zwany zastaw rejestrowy. Jeżeli nabędziemy samochód obciążony takim zastawem, a poprzedni właściciel nie ureguluje swojej należności wobec banku – musimy liczyć się z konsekwencjami. Pożyczkodawca ma brawo przejąć samochód niezależnie od tego, kto jest jego właścicielem.

Zastaw rejestrowy – ustawa

Ustawa o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów z dnia z dnia 6 grudnia 1996 r. reguluje ustanawianie, przeniesienie i wygaśnięcie zastawu rejestrowego, przedmiot tego zastawu, prawa i obowiązki zastawcy i zastawnika, zbieg zastawu rejestrowego z innym ograniczonym prawem rzeczowym, zaspakajanie zastawnika oraz prowadzenie rejestru zastawów.

Na mocy ustawy, niezbędne do ustanowienia zastawu rejestrowego będzie umowa pomiędzy właścicielem danego samochodu lub innego przedmiotu a wierzycielem. Konieczny jest również wpis do rejestru zastawów. Umowa tego typu musi być oczywiście spisana i zawierać niezbędne elementy, takie jak: datę zawarcia; imię i nazwisko oraz adres zastawnika; przedmiot zastawu; wierzytelność zabezpieczoną zastawem.

Co warto wiedzieć, choć to właśnie pod zastaw samochodów pożyczki są brane najczęściej, w grę mogą wchodzić takie inne rzeczy ruchome. Niezależnie od tego, co będzie zastawem danego kredytu, oprócz nazwy danego przedmiotu, musimy zawrzeć w umowie także szczegółowy opis uwzględniający cechy fizyczne, chemiczne czy określenia handlowe.

Jak wspomnieliśmy, aby zastaw rejestrowy doszedł do skutku, niezbędne będzie dokonanie wpisu do rejestru zastawców. Taki wpis realizuje się na wniosek zastawnika lub zastawcy, załączając sporządzoną umowę. Aby wniosek złożyć będziemy musieli uiścić kwotę 200 złotych, natomiast wykreślenie zestawu rejestrowego musi poprzedzać wpłata 50 złotych.

Rejestr zastawów

Nie tylko kolor, marka, cena czy licznik. Przed zakupem pojazdu musimy przede wszystkim sprawdzić bazę CEPIK, z której dowiemy się, czy samochód nie jest poszukiwany przez policję, sprawdzimy ilu miał właścicieli, a także uzyskamy informacje o polisie i o badaniach technicznych. Natomiast kolejnym i jednocześnie najważniejszym krokiem przed nabyciem samochodu, będzie sprawdzenie rejestru zastawów. Procedura nie jest trudna, a dokonać jej możemy na kilka sposobów:

- osobiście lub korespondencyjnie, składając wypełniony wniosek o wydanie odpisu z rejestru zastawów do siedziby Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych mieszczącej się w Warszawie;

- składając ten sam wniosek w ekspozyturze Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych w naszym mieście. Taki dokument możemy złożyć wyłącznie osobiście;

- za pośrednictwem internetu, wypełniając formularz na odpowiedniej stronie.

Kiedy otrzymamy oficjalny dokument, możemy znaleźć w nim informację zarówno o braku zastawów dla danego pojazdu, o wykreśleniu zastawu rejestrowego wraz z konkretną datą, jak i o tym, że dany pojazd figuruje w rejestrze.

Zastawa samochód – opłaty za informację

Za wiedzę o tym, czy dany pojazd został wpisany do rejestru zastawów będziemy musieli zapłacić. Dobra wiadomość jest taka, że są to stosunkowo niewielkie koszty, które warto ponieść, aby móc spać spokojnie, mając pewność, że na danym pojeździe nie ciąży żadne zobowiązanie.

Wysokość kosztów plasuje się w następujący sposób:

- za wydanie zaświadczenia zapłacimy 20 złotych;

- wydanie odpisu będzie nas kosztować 15 złotych;

- udzielenie informacji na wniosek o podanie numeru pozycji rejestru zastawów to cena 10 złotych.

Jeżeli wniosek wolimy złożyć osobiście, wówczas opłaty możemy dokonać bezpośrednio w kasie. W innych przypadkach należy wykonać przelew na numer konta Ministerstwa Sprawiedliwości.

Kupiłeś samochód obciążony zastawem – co dalej?

Wszyscy wiemy, że nieznajomość prawa szkodzi. W tym szczególnym przypadku prawo stoi przede wszystkim po stronie wierzycieli. Dane zawarte w rejestrze zastawów są jawne i to na nas spoczywa obowiązek ich zweryfikowania.W przypadku pominięcia tego kroku, będzie to traktowane jako niedochowanie należytej staranności.

Ustawa o zastawie rejestrowym mówi bowiem, że zastaw wygasa, jeżeli nabywca nie wiedział i przy zachowaniu należytej staranności nie mógł wiedzieć o istnieniu zastawu rejestrowego w chwili wydania mu rzeczy lub przejścia na niego prawa obciążonego zastawem rejestrowym. Będą to zatem skrajne przypadki, w których pomimo wniosku nie otrzymaliśmy odpisu z rejestru lub posiadał on błędne informacje.

Warto jednak wiedzieć, że zastaw rejestrowy samochodu stanowi jego wadę prawną. W związku z tym możemy odstąpić od umowy kupna pojazdu i domagać się od sprzedającego zwrotu pieniędzy. Możemy także ubiegać się o odszkodowanie.

Podobne wpisy
Jeśli masz pytania to zapraszamy do kontaktu pod ogólnokrajowym numerem infolinii
Koszt za minutę wg. stawek operatora
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.