Kolizja z samochodem bez ważnego przeglądu technicznego

Ostatnia aktualizacja: 04 październik 2020

„Wypadki chodzą po ludziach”…i po samochodach. Dlatego należy koniecznie pamiętać o tym, żeby posiadać aktualny przegląd techniczny samochodu. Ale, jak postępować w przypadku, kiedy wzięliśmy udział w kolizji z autem, które owego przeglądu nie posiada?

Sprawca kolizji nie posiada ważnego przeglądu technicznego? To nie nasz problem!

Utrata dowodu rejestracyjnego i badania w stacji kontroli pojazdów – takie mogą być m.in. konsekwencje jazdy samochodem bez ważnego badania technicznego. Sytuacja jednak komplikuje się, kiedy odpowiedniej pieczątki w dowodzie rejestracyjnym nie posiada sprawca wypadku lub kolizji, w której wzięliśmy udział. Na szczęście komplikacje będą dotyczyć nie nas, a tego, kto do kolizji doprowadził.

Jeśli osoba kierująca samochodem bez ważnego badania technicznego bierze udział w wypadku lub kolizji i spowoduje szkodę, zaś poszkodowany wystąpi o jej likwidację, to ubezpieczyciel kierującego bez przeglądu szkodę tę zmuszony jest naprawić. Sprawa wygląda analogicznie, jeśli chodzi o odszkodowanie z OC sprawcy –  zostanie ono nam wypłacone pomimo braku aktualnego przeglądu pojazdu.

Wszystko przez to, że zakres ubezpieczenia z obowiązkowej polisy OC gwarantuje właścicielowi pojazdu, że w razie kolizji z jego winy odszkodowanie, tak czy inaczej musi zostać wypłacone poszkodowanemu. Pokryciewydatków poszkodowanego w wypadku samochodowym z polisy samochodu bez przeglądu – brak badania technicznego nie zwalnia ubezpieczyciela z jego obowiązków regulowanych ustawowo.

Jak widać, nie musimy się martwić, ponieważ naprawa wyrządzonych szkód materialnych podczas kolizji na pewno nastąpi. Zasady wypłat, jak i warunki zakresu ochrony OC opisane są w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych i są identyczne dla każdego zakładu ubezpieczeń.

Zakład ubezpieczeń może zwrócić się do sprawcy o zwrot poniesiony kosztów tylko w przypadku, kiedy stan auta miał istotny wpływ na spowodowanie kolizji. Ubezpieczyciel musiałby to udowodnić.Regres w tym przypadku polega na żądaniu zwrotu firmie ubezpieczeniowej kwoty wypłaconej poszkodowanemu, czyli nam. Najistotniejsze w tym przypadku jest udowodnienie, że przyczyną wypadku lub powiększenia rozmiaru szkód był właśnie zły stan techniczny auta kierowanego przez sprawcę.

Poszkodowany bez ważnego przeglądu

Skutki jazdy bez ważnego przeglądu mogą również dotknąć nas, poszkodowanych w wypadku drogowym. Otrzymanie odszkodowania z OC sprawcy może być w tej sytuacji niełatwe, szczególnie jeśli ubezpieczyciel udowodni, że gdyby nasz samochód znajdował się w należytym stanie technicznym, to miałby realną szansę uniknąć wypadku. Ubezpieczyciel może w takim przypadku obniżyć wysokość odszkodowania lub w całości odmówić nam jego wypłaty.

Podobne wpisy
Jeśli masz pytania to zapraszamy do kontaktu pod ogólnokrajowym numerem infolinii
Koszt za minutę wg. stawek operatora
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.