Renta po wypadku samochodowym – kiedy się należy?

Ostatnia aktualizacja: 10 styczeń 2022

Wypadki na polskich drogach niestety nie są jednostkowymi przypadkami, a ich liczba co roku przekracza dziesiątki tysięcy. W najczarniejszym scenariuszu podczas takiego zdarzenia można utracić zdrowie, a nawet życie. Na szczęście w takich przypadkach poszkodowani lub rodziny ofiar nie zostaną pozostawieni na samym sobie, a mogą liczyć na rentę po wypadku samochodowym.

Kto może liczyć na rentę po wypadku?


Kiedy zostaliśmy poszkodowani w wypadku samochodowym, możemy u ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia ubiegać się o przyznanie nam renty. Takie świadczenie nie jest jednak wypłacane każdemu, kto doznał uszczerbku na zdrowiu. Aby ubiegać się o rentę, należy spełniać kilka ważnych kryteriów. W pierwszej kolejności renta zostanie wypłacona każdemu, kto nie może powrócić do swojej wcześniejszej zawodowej pracy ze względu na swój stan zdrowia. Jeżeli szkody, które ponieśliśmy w wypadku, będą tak duże, że nie będziemy mogli w ogóle podjąć pracy lub pracować wyłącznie w mniejszym wymiarze godzin – wtedy także możemy liczyć na rentę, która pokryje utracone przez nas dochody. Ostatecznie każdy uszczerbek na zdrowiu zwiększa również nasze wydatki. Czy te związane z leczeniem i przyjmowanymi z tego względu lekami, czy też z niezbędną rehabilitacją lub kosztami opieki. To również jest przesłanka do wypłacenia renty po wypadku samochodowym. 

Masz prawo do kapitalizacji renty


Wszyscy, którzy starają się o uzyskanie renty po wypadku, muszą wiedzieć, że mają również prawo do tego, aby została ona wypłacona jednorazowo. Wówczas będzie stanowiła jednorazowy zastrzyk większej gotówki, a nie kwotę wypłacaną co miesiąc przez określony czas. Kiedy takie rozwiązanie może się nam opłacić? Przede wszystkim, jeżeli nie możemy pracować w zawodzie i potrzebujemy funduszy, aby móc się przekwalifikować. Może to oznaczać podjęcie różnego rodzaju studiów czy kursów. Jest to również dobra opcja dla tych, którzy potrzebują sporego dopływu gotówki na przeprowadzenie specjalistycznej operacji czy rehabilitacji, która pozwoli im odzyskać zdrowie i powrócić do normalności. Decyzja co do tego, czy chcemy, aby nasza renta została wypłacona jako jednorazowe świadczenie, musi być przez nas oczywiście dobrze i dogłębnie przemyślana. Jeżeli jesteśmy przekonani co do tego, że będzie to dla nas najlepsza opcja, wówczas należy zgłosić się z takim wnioskiem do ubezpieczyciela, w odpowiedni sposób argumentując tę decyzję. Warto również pamiętać, że kapitalizację otrzymamy, kiedy ubezpieczyciel nie będzie miał wątpliwości co do tego, że przysługuje nam prawo do renty.

Renta po śmierci członka rodziny 


Jeżeli spełni się najgorszy możliwy scenariusz i w wyniku wypadku samochodowego śmierć poniesie bliska nam osoba, to warto wiedzieć, że krewni mogą ubiegać się o wypłacenie renty alimentacyjnej. Takie świadczenie przysługuje przede wszystkim małżonkowi, dzieciom, czy rodzeństwu ofiary, jeżeli pozostawali na jego utrzymaniu. Jeżeli konkubent lub partnerka zmarłego czy osoby z dalszej rodziny także pozostawali na jego utrzymaniu, to oni również będą mogli wnioskować o przyznanie takiego świadczenia. W jaki sposób tego dokonać? Należy przedstawić dowody na to, że byliśmy pod finansową opieką zmarłego oraz wskazać, jak duże były to kwoty. Trzeba uargumentować, w jaki sposób śmierć bliskiej osoby pogorszy naszą sytuację finansową. Tylko i wyłącznie, jeżeli bliski zmarłego nie jest w stanie podjąć samodzielnego zatrudnienia, może liczyć na świadczenie wypłacane dożywotnio. W innych przypadkach renta będzie wypłacana jedynie przez określony przez ubezpieczyciela czas.

Jak obliczana jest wysokość renty?


Jeżeli od dochodów, które otrzymywaliśmy przed wypadkiem, odejmiemy kwotę uzyskiwaną po wypadku, wówczas otrzymamy sumę, którą powinien nam wypłacać ubezpieczyciel. Pisząc, o kwocie otrzymywanej po wypadku, mowa o rencie, która należy się poszkodowanemu z ZUS, na skutek całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Jeżeli zatem przed wypadkiem zarabialiśmy 3000 złotych miesięcznie, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał nam 1500 złotych renty, wówczas kwota, jakiej powinniśmy się spodziewać od ubezpieczyciela, to kolejne 1500 złotych. Sytuacja nieco się komplikuje, jeżeli złożymy wniosek o kapitalizację przysługującej nam renty. Ubezpieczyciel musi w tym przypadku przeanalizować kilka czynników. Przede wszystkim okres, przez jaki renta miałaby zostać wypłacana. Jeżeli renta miałaby charakter dożywotni – wówczas brana jest pod uwagę średnia długość życia. Do tego dochodzi również kwestia inflacji, wiek poszkodowanego, jego stan zdrowia plus koszty dalszego leczenia. Zazwyczaj ubezpieczyciel w takim przypadku podejmuje negocjacje z poszkodowanym lub jego pełnomocnikiem, a następnie renta zostaje wypłacana na mocy zawartej ugody. 

Czy mogę wnioskować o rentę, jeżeli sprawca jest nieznany?


Renta lub odszkodowanie dla poszkodowanych w wypadkach należy się każdemu. Warto o tym szczególnie pamiętać. Jeżeli sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, wcale nie oznacza, że jesteśmy na straconej pozycji. Wówczas po wypłatę należnego nam świadczenia musimy zgłosić się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wszelkie inne procedury pozostają takie same. Warto również wiedzieć, że UFG oferuje dodatkową pomoc w powrocie do zdrowia wszystkim poszkodowanym, zapewniając protezy, rehabilitację, czy wsparcie psychologiczne.

 
Podobne wpisy
Jeśli masz pytania to zapraszamy do kontaktu pod ogólnokrajowym numerem infolinii
Koszt za minutę wg. stawek operatora
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.