Wszystko, co musisz wiedzieć o punktach karnych

Ostatnia aktualizacja: 22 luty 2022

Kierowcy, którzy jeżdżą bezpiecznie i bezkolizyjnie nie mają się o co martwić. Punkty karne to zmora osób, które nie stosują się do ogólnych przepisów ruchu drogowego. Nie jesteś pewien, ile punktów karnych zdążyłeś już nazbierać? Podpowiadamy, jak sprawdzić to w szybki sposób.


Jakie są limity punktów karnych?


Maksymalna liczba punktów karnych, które możemy uzyskać, zależy od tego, jak doświadczonymi kierowcami jesteśmy. Stosunkowo młodzi kierowcy, którzy ze swojego prawa jazdy korzystają niespełna rok, muszą zdecydowanie bardziej mieć się na baczności. Dla takich osób limit wynosi 20 punktów karnych. Nieco zwiększa się on dla kierowców, którzy swoje prawo jazdy posiadają już dłużej niż 12 miesięcy. Wówczas mogą oni na swoim koncie mieć maksymalnie 24 punkty karne. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy uważamy, że mandat został nałożony na nas bezpodstawnie i decydujemy się go nie przyjmować. Czy wówczas punkty karne również zasilają nasza pulę? Jest to sytuacja, kiedy możemy mówić o tymczasowych punktach karnych. Oznacza to, że zostają one wstrzymane do wyjaśnienia okoliczności. Czy zostaną nam one naliczone, czy wręcz odwrotnie, zależy wyłącznie od wyroku sądu, który będzie rozpatrywał naszą sprawę. 


Jak sprawdzić punkty karne?


Sprawdzanie punktów karnych online
Jeżeli zastanawiasz się, gdzie sprawdzić punkty karne, musisz wiedzieć, że masz co do tego dwie możliwości. Pierwsza z nich jest zdecydowanie szybsza i zajmie zaledwie kilka minut. Za pomocą profilu zaufanego wystarczy zalogować się na stronę obywatel.gov.pl, a następnie wybrać odpowiednią zakładkę, czyli „kierowcy i pojazdy”. Stamtąd wystarczy już kliknąć przycisk „sprawdź swoje punkty karne (usługa online)” i w ten sposób uzyskamy podgląd do wszystkich zgromadzonych przez nas punktów. W takiej sytuacji tymczasowe punkty karne nie są jeszcze naliczone i nie będą się wyświetlać na stronie. 


Informacje o punktach karnych na komisariacie


Nie każdy dysponuje jednak profilem zaufanym lub ma regularny dostęp do internetu. Nie oznacza to jednak, że dla takich osób możliwość sprawdzenia swoich punktów karnych będzie ograniczona. Istnieje bowiem drugie rozwiązanie tej sytuacji – udanie się na komisariat policji. Przygotować musimy jedynie dowód osobisty, a po jego okazaniu funkcjonariusz sprawdzi i poinformuje nas o stanie punktów karnych. Taka usługa jest całkowicie bezpłatna. Warto również wiedzieć, że możemy poprosić o oficjalne zaświadczenie o posiadanych punktach karnych. Za taki dokument będziemy jednak musieli zapłacić 17 złotych przelewem lub w kasie urzędu.


Po jakim czasie kasują się punkty karne?


Jeszcze do września 2022 roku punkty karne naliczają się w stary sposób. Oznacza to, że równo po upływie roku od ich uzyskania ulegną one wyzerowaniu. W drugiej połowie roku czekają nas jednak bardziej restrykcyjne zasady. Nowy taryfikator mandatów uwzględnia również surowsze kary nie tylko, jeżeli chodzi o mandaty, ale także w kwestii punktów karnych. Od tego momentu punkty będą ulegały wyzerowaniu nie po roku, a aż po dwóch latach od momentu, kiedy kierowca opłaci mandat. Oznacza to, że jeżeli kierowca nie opłaci ciążącej na nim kary, wówczas punkty mogą się nigdy nie wyzerować. Ponadto funkcjonariusz jednorazowo będzie mógł nałożyć na nas karę 15 punktów karnych, a nie dziesięciu, tak jak było do tej pory. Zniknie również możliwość przystąpienia do specjalnego kursu, który miał na celu zredukowanie punktów karnych. Udział w takim szkoleniu mógł usunąć sześć naszych najstarszych punktów, jednak od września nie będziemy już mieli takiej możliwości. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że limity posiadania punktów karnych nie ulegną w tym przypadku zmianie.


Przekroczenie limitu punktów karnych


Przekroczenie limitu dla kierowców z dłuższym stażem
Po przekroczeniu limitu 24 punktów karnych wcale nie musimy automatycznie pogodzić się z utratą prawa jazdy. Kierowcy o dłuższym, czyli ponad rocznym stażu otrzymają od starosty wezwanie na badanie psychologiczne oraz egzamin. Brak przeciwwskazań do kierowania oraz zdany egzamin oznacza, że w dalszym ciągu możemy cieszyć się naszym prawem jazdy. Jeżeli natomiast psycholog stwierdzi inaczej, wówczas nasze uprawnienia do kierowania samochodem zostają wstrzymane. Podobnie dzieje się w przypadku niezaliczenia egzaminu. Na szczęście możemy do niego podchodzić do skutku. Kiedy zostanie nam on zaliczony, wówczas możemy z powrotem cieszyć się możliwością kierowania pojazdem. 


Młody kierowca a limit punktów karnych


W przypadku młodych świeżo upieczonych kierowców te zasady są zdecydowanie bardziej zaostrzone. Kiedy tylko na naszym koncie pojawi się 21 punktów karnych lub więcej, wówczas automatycznie dostajemy od starosty informację o cofnięciu uprawnień do kierowania samochodem. Należy wtedy oddać nasz dokument prawa jazdy. Jeżeli chcemy ponownie móc zasiąść za kółkiem, musimy od nowa przystąpić do procedury przystępowania do testów na prawo jazdy. 

 

Podobne wpisy
Jeśli masz pytania to zapraszamy do kontaktu pod ogólnokrajowym numerem infolinii
Koszt za minutę wg. stawek operatora
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.