Kupujesz używany samochód? Nie zapomnij o podatku PCC

Ostatnia aktualizacja: 22 luty 2022

Jeżeli kupujesz używany samochód, to transakcja nie kończy się na przelaniu określonej sumy sprzedającemu. Musisz jeszcze pamiętać o podatku od czynności cywilnoprawnych, czyli tak zwanym podatku od wzbogacenia się. Pominięcie tego kroku może nieść za sobą przykre konsekwencje.


Co to jest podatek PCC?


Podatki od czynności cywilnoprawnych muszą opłacać wszystkie osoby, które nie są przedsiębiorcami, czyli nie prowadzą żadnej działalności gospodarczej. Obowiązuje on także tylko wówczas, kiedy nasz pojazd kupujemy od osoby, która nie jest podatnikiem VAT, czyli także od osoby prywatnej. Jeżeli zatem ktoś wystawił swój prywatny samochód na sprzedaż, a my go nabędziemy – wówczas musimy przygotować się na dodatkowy wydatek w postaci opłacenia podatku PCC. Jeżeli natomiast auto kupimy w komisie lub od osoby, która prowadzi działalność gospodarczą, to wtedy nie musimy się martwić kwestią tego podatku. 


Czy każdy musi zapłacić podatek PCC-3?


Warto wiedzieć, że od tej reguły istnieją pewne wyjątki i nie wszyscy muszą nastawiać się na taki wydatek. Zwolnione z jego opłaty będą osoby niepełnosprawne, które pojazd kupiły na własny, prywatny użytek. Od samochodów, których wartość rynkowa nie przekracza tysiąca złotych, także nie będzie trzeba odprowadzać podatku. Słowem-kluczem jest jednak wartość rynkowa. Nie wystarczy w podpisywanej umowie zaniżyć ceny samochodu, aby uniknąć odpowiedzialności. Pod uwagę brana jest bowiem realna jego wartość i to od niej trzeba odprowadzić podatek PCC. Zwolnieni z płacenia należności będą także osoby, które samochód zakupiły na terenie innego kraju i tam podpisały umowę kupna. 


Gdzie zapłacić podatek PCC?


W 2022 roku podatek PCC nie uległ zmianie i wynosi 2% od realnej wartości pojazdu. Na jego zapłatę mamy dwa tygodnie od podpisania umowy. Pierwszym krokiem będzie wypełnienie odpowiedniego formularza. Jeżeli nabywca jest jeden, wówczas będzie to PCC-3. Jeżeli natomiast dwie osoby będą właścicielami samochodu, wtedy sięgnąć należy po formularz PCC-3/A. Docelowo wypełniony dokument musi trafić do urzędu skarbowego, jednak od nas zależy, jaką drogą go dostarczymy. Możemy udać się do placówki, która będzie najbliżej miejsca naszego zamieszkania. Jeżeli wolelibyśmy jednak uniknąć osobistych wizyt, to możemy także zdecydować się na wysłanie formularza mailem lub pocztą. 


Jak wypełnić druk PCC-3?


Formularz PCC-3 możemy wypełnić całkowicie internetowo i w ten sposób się rozliczyć, bądź wydrukować go i zanieść do placówki lub przesłać pocztą. Do wypełnienia dokumentu będziemy potrzebowali umowę kupna-sprzedaży, gdyż znajdziemy w niej niezbędne informacje, które należy podać. W dokumencie będzie trzeba wypełnić nasz numer PESEL, wskazać urząd skarbowy oraz aktualny adres zamieszkania. Będziemy musieli również zaznaczyć, w jakim kraju będziemy korzystać z naszego samochodu. W większości przypadków jest to oczywiście terytorium RP. Kłopotliwe może okazać się dla nas pole, które wymaga zwięzłego określenia treści i przedmiotu czynności cywilnoprawnej. Należy tutaj podać szczegółowe dane odnośnie zakupionego przez nas samochodu, przede wszystkim jego model oraz markę, przebieg, rodzaj paliwa, numery rejestracyjne oraz nadwozia, a także wskazać ewentualne uszkodzenia. Jeżeli wypełniamy formularz on-line, wówczas wystarczy, że wpiszemy wartość samochodu, a system automatycznie obliczy nam kwotę podatku. W innym przypadku musimy samodzielnie wyliczyć 2% ze wskazanej kwoty.


Gdzie zapłacić podatek PCC-3?


Jeżeli natomiast zastanawiamy się, na jakie konto wpłacić podatek PCC-3, to będzie to konto bankowe, które widnieje na stronie wskazanego urzędu skarbowego. Musi to być konkretny urząd znajdujący się najbliżej naszego miejsca zamieszkania, do którego składamy wniosek. W tej kwestii bardzo często dochodzi do pomyłek i osoby przez nieuwagę wpłacają pieniądze na konto zupełnie inne placówki. Może to rodzić wiele problemów, ponieważ w konsekwencji należy złożyć wniosek o przekazanie kwoty do właściwej placówki. Nasze błędy będą powodować niepotrzebne opóźnienia, a ostatecznie nawet kary za nieopłacenie podatku PCC w terminie. 


Co grozi za nieopłacenie podatku PCC-3?


Uchylenie się od płacenia podatków może powodować przykre konsekwencje i kary znacznie przewyższające kwotę, którą przyszłoby nam regulaminowo zapłacić. W takim przypadku ciążyć będzie na nas kara za wykroczenie skarbowe. Duży wpływ na to ma fakt, czy o podatku zapomnieliśmy, nie wiedzieliśmy o nim, bądź spóźniliśmy się z opłaceniem go w terminie. Jeżeli przyznamy się do tego, wówczas powinniśmy zostać nieco łagodniej potraktowani przez urząd. Aby to zrobić, wystarczy złożyć pismo nazywane czynnym żalem, w którym dobrze jest uargumentować, że zwłoka w płatnościach wynikała z niewiedzy, bądź podać inny powód, dla którego nie mogliśmy uiścić należnej kwoty w regulaminowym czasie. Dokument powinien oczywiście zawierać załącznik potwierdzający, że kwota została przez nas uregulowana. 
Jeżeli natomiast celowo chcielibyśmy zaoszczędzić na podatku, licząc na to, że nikt się nie zorientuje, wówczas konsekwencje będą dużo bardziej poważne. W momencie, kiedy pracownik urzędu skarbowego zorientuje się, że nie opłaciliśmy należnej kwoty, może nałożyć na nas karę. Jej wysokość definiowana jest na podstawie płacy minimalnej. Najniższa kara to 1/10 płacy minimalnej, czyli w 2022 – 301 złotych. Najwyższa natomiast to aż jej 20-krotność, co daje nam sumę 60 200 złotych. Urzędnik przy nakładaniu na nas kary z pewnością weźmie pod uwagę, ile dni zwlekamy z zapłatą, a także na jak dużą kwotę. Jak sami widzimy, kara może być bardzo dotkliwa, dlatego bycie uczciwym dużo bardziej nam się opłaci.

 

Podobne wpisy
Jeśli masz pytania to zapraszamy do kontaktu pod ogólnokrajowym numerem infolinii
Koszt za minutę wg. stawek operatora
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.