Czy za poślizg na drodze należy się odszkodowanie?

Ostatnia aktualizacja: 24 styczeń 2022

Wszyscy dobrze wiemy, że warunki na drogach panujące zimą bywają dla kierowców szczególnie ciężkie. Czasami nawet wzmożona czujność i zachowanie należytej ostrożności nie pomogą w starciu z gołoledzią lub śliską nawierzchnią. Jeżeli uszkodziliśmy samochód w wyniku poślizgu na drodze, czeka nas długa droga dochodzenia o odszkodowanie.

Wpadłem w poślizg – co z odszkodowaniem?

Czasami w wyniku poślizgu na drodze możemy naprawdę poważnie uszkodzić samochód. Niekontrolowane uderzenie w słup lub barierkę z pewnością sprawi, że szybko będziemy musieli odwiedzić mechanika. Pytanie jednak, kto pokryje wszelkie koszty? Niestety w tym przypadku nie mamy dobrych wiadomości. Teoretycznie moglibyśmy domagać się odszkodowania od zarządcy drogi, na której doszło do poślizgu. W większości przypadków jednak prawo nie będzie stało po naszej stronie. Musielibyśmy bowiem udowodnić, że stan drogi, po której się poruszaliśmy, wynikał z zaniedbań, których dopuścił się zarządca. Jest to niezwykle trudne zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym. Każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak zmienna w tym okresie potrafi być pogoda. Ciężko byłoby nadążyć za takimi często nieprzewidywalnymi warunkami, tak aby zaraz po oblodzeniu lub zasypaniu śniegiem skutecznie doprowadzać nawierzchnię do stanu bezpieczeństwa.

Poślizg samochodu w zimie – czy można udowodnić winę zarządcy?

Istnieje jednak szansa na to, że faktycznie uda nam się udowodnić winę zarządcy dróg. Potrzebujemy jednak w tym celu solidnych materiałów dowodowych. Musiałyby one wskazywać na to, że śnieg lub gołoledź na drodze nie była spowodowana opadami, a właśnie zaniedbaniem zarządcy. Warto być świadomym, że jest to możliwe, jednak niezwykle ciężkie do udowodnienia. W tym celu niezbędne z pewnością okażą się zdjęcia z miejsca poślizgu. Pomocne będą także zeznania świadków lub okolicznych mieszkańców. Jeżeli zgodnie przyznają oni, że droga od dłuższego czasu była nieodśnieżana albo nieposypywana solą lub piaskiem, wówczas będziemy mieli solidne podstawy, aby udowodnić winę zarządcy i zyskać odszkodowanie z jego OC.

Co z poślizgiem na skutek rozlania cieczy na drodze?

Choć poślizg na drodze kojarzy się przede wszystkim z oblodzoną nawierzchnią, to warto też pamiętać, że może do niego dojść na skutek rozlanego na nawierzchni oleju lub innej substancji. W tym przypadku schemat działania jest analogiczny. Powinniśmy zatem ustalić, kiedy doszło do wycieku substancji. Możemy też spróbować dowiedzieć się, czy fakt ten był już wcześniej zgłaszany zarządcy dróg. Jeżeli tak, a pomimo tego nie podjął on natychmiastowych działań, aby zlikwidować powstały wyciek – wówczas mamy dobry powód, aby ubiegać się o odszkodowanie z jego ubezpieczenia OC. Po naszej stronie leży także udowodnienie, że substancja na drodze była bezpośrednią przyczyną naszego wypadku. Tylko wtedy, jeżeli jechaliśmy bezpiecznie, prawidłowo i przestrzegając określonej prędkości, możemy wnioskować o zwrot za poniesione straty.

Poślizg na drodze a odszkodowanie dla pasażerów

Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeżeli w wyniku poślizgu poszkodowane zostały inne osoby jadące w samochodzie. Mogło się tak wydarzyć na przykład na skutek uderzenia samochodu w drzewo, barierkę lub stoczenia się do rowu. W takiej sytuacji osoba poszkodowana powinna zgłosić się bezpośrednio do ubezpieczyciela kierowcy. Może to zrobić, osobiście, telefonicznie czy chociażby z pomocą formularza kontaktowego na stronie internetowej. W ciągu miesiąca powinna otrzymać decyzję o przyznaniu ubezpieczenia.  

Stłuczka na skutek poślizgu

Wyobraźmy sobie kolejną sytuację. Kierowca jadący z naprzeciwka wpada w poślizg i dochodzi do kolizji. Czy może on zostać uznany bezpośrednio za sprawcę wypadku? Jeżeli zgłosimy takie zdarzenie ubezpieczycielowi, wówczas będzie miał on obowiązek dokładnie przyjrzeć się sprawie i ustalić, czy odpowiedzialność za kolizję pozostaje bezsporna. W większości przypadków wina istotnie leży po stronie osoby, która wpadła w poślizg. Możemy wówczas usłyszeć, że nie dostosowała ona prędkości do warunków panujących na drodze.  W takiej sytuacji oczywiście również zostanie nam wypłacone odszkodowanie z OC kierowcy, który wpadł w poślizg na drodze.

Niedostosowanie się do warunków drogowych a odszkodowanie

Wiemy już, że poślizg w niesprzyjających warunkach prawdopodobnie nie wróży dla nas nic dobrego. Pytanie jednak, czy jeżeli w takiej sytuacji poważnie uszkodziliśmy samochód, to możemy ubiegać się o jakąś formę odszkodowania. Jeżeli mieliśmy wykupione ubezpieczenie AC, to prawdopodobnie taką rekompensatę na pokrycie uszkodzeń otrzymamy. Wszystko zależy jednak od tego, jaki zapis znalazł się w podpisanych przez nas warunkach ubezpieczenia. Istnieją bowiem sytuacje, w których ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłacenia odszkodowania nawet z AC bądź też ograniczyć się do przelania nam jedynie pewnej jego części.

Podobne wpisy
Jeśli masz pytania to zapraszamy do kontaktu pod ogólnokrajowym numerem infolinii
Koszt za minutę wg. stawek operatora
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.